// E enjte ORA 20:20

9,865

2 Mars 2018

Intervistë: Vlora Çitaku

vlora çitaku

Emisioni ‘Jeta në Kosovë’ transmetoi intervistën ekskluzive me Ambasadoren e Kosovës në SHBA, Vlora Çitaku.

Diplomatja flet për vështirësitë e sukseset e misionit të saj në Amerikë dhe jetën e politike të saj që nga paslufta.

Çfarë kishte biseduar ajo me Presidentin e SHBA-ve, Donald Trump në takimin e tyre të parë?

Si kishte reaguar ndaj akuzës për trafikim të armëve ndaj punëtorëit të ambasadës të cilën e udhëheq?

Përballë Jeta Xharrës, Çitaku flet edhe lidhur me kohën kur ajo ishte pjesë e përgjimeve të publikuara në aferën e ashtuquajtur ‘Pronto’.

Në këtë emision mund të ndiqni edhe një përmbledhje të përballjeve të Çitakut me Ministrin e Jashtëm të Serbisë, Ivica Daçiq në Këshillin e Sigurimit të OKB-së.

NDËRLIDHUR

Epoka e mendjendriturit
 

Promovohet një libër për ish-presidentin e Kosovës, Ibrahim Rugova

Është promovuar të premten më 14 dhjetor 2018 në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë libri dy vëllimesh, “Epoka e mendjendriturit” i autorit Fadil Curri. “Epoka e mendjendriturit”, e Currit është një poemë dy vëllimeshe që i kushtohet presidentit Dr. Ibrahim Rugova dhe vizionit të tij. Duke vlerësuar librin studiuesi Prend Buzhala ka pohuar se […]

Eurodram
 

‘Eurodram’ hapë konkurs publike për drama të përkthyera 2018/2019

Komiteti Shqiptar i “Eurodram”-ës ka hapur thirrje publike për drama të përkthyera në gjuhën shqipe, për sezonin 2018- 19. Ky komitet do të përzgjedhë drama të përkthyera në shqip nga gjuhët tjera që janë pjesë e “Eurodramës”, të cilat duhet të jenë përkthyer në këto dy vitet e fundit, nuk ka rëndësi nëse ato jena […]

Prizren
 

Prizren, Policia konfiskon armë dhe arreston një person

Policia e Kosovës njofton se gjatë ditës së sotme, rreth orës 12:45, Policia e Kosovës, përmes njësiteve relevante në Prizren, ka zbatuar urdhrin verbal të gjyqtarit të procedurës paraprake, me ç’rast në Rr.”Ismet Jashari“ në Prizren ka kontrolluar një shtëpi banimi dhe ka arrestuar një person të dyshuar me inicialet B. S. Tutje policia sqaron […]

Vjedhje e Rëndë
 

Aktakuzë për grabitjen e 50 mijë eurove në Pejë

Prokuroria Themelore e Pejës ka njoftuar se departamenti për Krime të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve Xh.B., E.Z., për grabitje. “Sipas aktakuzës, të pandehurit Xh.B. dhe E.Z., me datën 23 Korrik 2018,rreth orës 11:30 në fshatin Kashicë të  komunës  se  Istogut, pasi sigurohen se në shtëpinë e të dëmtuarit A.Sh. nuk gjendet asnjë […]

Haziri
 

Lutfi Haziri ndërron mendje për Ushtrinë

Kryetari i Komunës së Gjilanit njëherësh edhe nënkryetar i LDK-së, Lutfi Hazi javë më parë kishte deklaruar se ushtria e Kosovës nuk pritet të jetë një ushtri e vërtetë dhe se po bëhet për nevoja të brendshme politike. Qëndrimet duket se nuk i kishte ndërruar as  një ditë para se të formohej ushtria, duke e […]

Pajisjet e komunes
 

Impakti i raportimit nga KALLXO.com, pas ish-drejtorit të Kadastrit edhe ish-kryesuesi e kthen lap-topin në Komunë

Ish-kryesuesi i Kuvendit Komunal të Rahovecit, Nahit Elshani, e ka kthyer lap-topin, i cili ka qenë aset i Komunë së Rahovecit. KALLXO.com kishte raportuar javën e kaluar rreth mos kthimit të lap-topëve nga dy zyrtarë të Komunës së Rahovecit pas përfundimit të mandatit në janar të këtij viti, Nahit Elshani ish kryesues dhe Kujtim Popaj, ish […]

TË FUNDIT

Epoka e mendjendriturit
 

Promovohet një libër për ish-presidentin e Kosovës, Ibrahim Rugova

Është promovuar të premten më 14 dhjetor 2018 në Bibliotekën Kombëtare “Pjetër Bogdani” në Prishtinë libri dy vëllimesh, “Epoka e mendjendriturit” i autorit Fadil Curri. “Epoka e mendjendriturit”, e Currit është një poemë dy vëllimeshe që i kushtohet presidentit Dr. Ibrahim Rugova dhe vizionit të tij. Duke vlerësuar librin studiuesi Prend Buzhala ka pohuar se […]

Eurodram
 

‘Eurodram’ hapë konkurs publike për drama të përkthyera 2018/2019

Komiteti Shqiptar i “Eurodram”-ës ka hapur thirrje publike për drama të përkthyera në gjuhën shqipe, për sezonin 2018- 19. Ky komitet do të përzgjedhë drama të përkthyera në shqip nga gjuhët tjera që janë pjesë e “Eurodramës”, të cilat duhet të jenë përkthyer në këto dy vitet e fundit, nuk ka rëndësi nëse ato jena […]

Prizren
 

Prizren, Policia konfiskon armë dhe arreston një person

Policia e Kosovës njofton se gjatë ditës së sotme, rreth orës 12:45, Policia e Kosovës, përmes njësiteve relevante në Prizren, ka zbatuar urdhrin verbal të gjyqtarit të procedurës paraprake, me ç’rast në Rr.”Ismet Jashari“ në Prizren ka kontrolluar një shtëpi banimi dhe ka arrestuar një person të dyshuar me inicialet B. S. Tutje policia sqaron […]

Vjedhje e Rëndë
 

Aktakuzë për grabitjen e 50 mijë eurove në Pejë

Prokuroria Themelore e Pejës ka njoftuar se departamenti për Krime të Rënda, ka ngritur aktakuzë kundër të pandehurve Xh.B., E.Z., për grabitje. “Sipas aktakuzës, të pandehurit Xh.B. dhe E.Z., me datën 23 Korrik 2018,rreth orës 11:30 në fshatin Kashicë të  komunës  se  Istogut, pasi sigurohen se në shtëpinë e të dëmtuarit A.Sh. nuk gjendet asnjë […]

Haziri
 

Lutfi Haziri ndërron mendje për Ushtrinë

Kryetari i Komunës së Gjilanit njëherësh edhe nënkryetar i LDK-së, Lutfi Hazi javë më parë kishte deklaruar se ushtria e Kosovës nuk pritet të jetë një ushtri e vërtetë dhe se po bëhet për nevoja të brendshme politike. Qëndrimet duket se nuk i kishte ndërruar as  një ditë para se të formohej ushtria, duke e […]

Kroaci
 

Kroacia redukton dënimin me burg të ish-kreut të sigurimit jugosllav

Gjykata e qarkut të Zagrebit vendoi të ndryshojë në 30 vjet burg dënimin me burgim të përjetshëm të dhënë në Gjermani për ish-zyrtarin e Sigurimit Shtetëror Jugosllav Josip Perkoviq për përkrahje të vrasjes së një emigranti kroat. Gjykata e Qarkut të Zagrebit vendosi të premten për ta kthyer dënimin me burgim të përjetshëm të dhënë […]

Tash

NA NDIQNI

Aktakuzë për grabitjen e 50 mijë eurove në Pejë

by Arbisa Shefkiu
NA NDIQNI

Send this to a friend