Postet nga: AShAK

Zhvillimet politike në vend, reagon ashpër Akademia e Shkencave dhe Arteve e Kosovës

Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Kosovës ka reaguar rreth zhvillimeve politike që po kalon vendi pas përplasjeve të mëdh në mes liderëve kryesorë të ...

AShAK organizon koncert festiv për 12 vjetorin e shtetësisë së Kosovës

Akademia e Shkencave dhe Arteve të Kosovës do të organizojë një koncert festiv dhe një ekspozitë për të shënuar 12 vjetorin shpalljes së Pavarësisë së Republikës ...

Kraja: S’është hera e parë që Shqipëria, në momente kritike, e margjinalizon Kosovën

Zhvillimet që po kalon vendi nuk kalojnë pa prekur edhe vëmendjen e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës.

44 vjet nga themelimi i AShAK-ut

Më 18 prill të 1978, Kuvendi i atëhershëm i Kosovës miratoi ligjin për themelimin e Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës.

Rezultatet e PISA-s, reagon Akademia e Shkencave dhe Arteve e Kosovës

Akademia e Shkencave dhe Arteve e Kosovës ka reaguar përmes një komunikate pas publikimit të rezultateve të testi PISA, i cili Kosovën e rëndit ndër ...

Promovohet libri që u dedikohet marrëdhënieve shqiptaro -hungareze

Organizuar nga Akademia e Shkencave dhe Arteve e Kosovës,  Akademia e Shkencave e Hungarisë dhe Ambasada e Hungarisë në Prishtinë, është promovuar sot libri "Ishin kohë të vështira ...

Akademia Suedeze i shkruan AShAK-ut, mbron Çmimin Nobel për Peter Handken

Akademia Suedeze e Shkencave i është përgjigjur letrës së Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, përmes cilës një muaj më parë, kjo e fundit ...

AShAK ngushëllon kryetarin saj Mehmet Kraja për vdekjen e së bijës

Akademia e Shkencave dhe Arteve e Kosovës përmes një telegrami ka ngushëlluar kryetarin e saj, Mehmet Kraja për vdekjen e së bijës, Arzana Kraja.