//E enjte ORA 20:20

1,041

26 Shkurt 2015

Jeta në Kosovë Debaton për Falsifikimin në Gjykatën Kushtetuese

Debate

Rasti i falsifikimit të një vendimi në Gjykatën Kushtetuese do të jetë sonte temë debati në emisionin Jeta në Kosovë.

Si u mor vendimi kontrovers për ta caktuar se cili është grupi më i madh parlamentar në Kuvend? Çfarë pasojash politike pati vendi nga ky vendim i dyshimtë? Pse po e përcjellin skandale të tilla Gjykatën Kushtetuese?

Për të debatuar për këto çështje, të ftuar në emisionin e moderuar nga Jeta Xharra sonte janë:

Sami Kurteshi, Avokat i Popullit

Riza Smaka, Ekspert Kushtetues

Furtuna Sheremeti, Zyra Ligjore-BIRN

Granit Vokshi, Ish-Këshilltar Ligjor në EULEX

NDËRLIDHUR

TË FUNDIT

 

Intervistë: Endru Rusëll

Koordinatori i UNDP-së në Kosovë, Endru Rusell, në intervistën për emisionin “Jeta në Kosovë”, tha se UNDP në bashkëpunim me Agjencitë e tjera të Kombeve të bashkuara po mundohen të krijojnë institucione që punojnë në mënyrë efikase dhe me më pak korrupsion. “Së bashku me Agjencitë e tjera të Kombeve të Bashkuara ne po mundohemi […]

 

Zgjedhjet dhe Shkeljet

Sonte në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ u transmetuan gjetjet e monitoruesve të BIRN/Internews Kosova gjatë monitorimit të zgjedhjeve parlamentare të 11 qershorit. Në këtë emision, monitoruesit e BIRN/Internews Kosova shpalosën ato çka panë më 11 qershor, si ndryshuan votimet e së dielës në krahasim me zgjedhjet e mëparshme në Kosovë dhe cilat janë punët që […]

 

Intervistë: Ziadin Sela e Ditmir Bushati

Sonte në emisionin ‘Jeta në Kosovë’ u transmetuan intervistat me kryetarin e Lëvizjes për Reforma- PDSH, Ziadin Sela, dhe ministrin e jashtëm të Shqipërisë, Ditmir Bushati. Në intervistën me Selën, e para që nga incidenti në Kuvendin e Maqedonisë ku ai mori lëndime të rënda, ai rrëfen për momentet e sulmit të 27 prillit në […]

 

Intervistë: Hoyt Brian Yee

Zëvendës ndihmës sekretari amerikan Hoyt Brian Yee u përgjigj në pyetjet e Jeta Xharrës në Emisionin “Jeta në Kosovë”. Yee në intervistë u pyet se çfarë qeverie e Kosovës është e pranueshme për Amerikën pas zgjedhjeve të 11 qershorit dhe se a do të lejohet sikur në Maqedoni edhe në Kosovë formimi i qeverisë nga […]

Burg për Narkotik për një Shtetas të Kosovës e Tre të Shqipërisë

by Kallxo
NA NDIQNI