Ferrari i ri, arrinë shpejtësinë 200Km/h në 8 sekonda

Ferrari ka prezantuar modelin e ri të veturës e cila do kushtoj rreth 300 mijë euro.

Ferrari 488 Pista Spider është modeli i 50-të me një çati të hapur dhe ka një motor V8 me binjakëzim me 3.9 litra me 720 kuaj fuqi.

Ky është agregati më i fortë V8 që Ferrari që ka bërë ndonjëherë.

Falë tij, 488 Pista Spider përshpejton nga 0-100 km/h deri në 2.85 sekonda, ndërsa me një shpejtësi prej 200 në orë arrin në 8 sekonda (0.4 s më ngadalë se versioni i shtetit).

Shpejtësia maksimale e makinës është 340 km/h. Detajet e çmimit nuk janë të njohura në këtë kohë, por 488 Pista Spider i Ferrarit pritet të jetë më i shtrenjtë se versioni coupe dhe do të kushtojë rreth 300.000 euro.

 

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!