Dobitë e konsumimit të bajameve

Bajamet nuk janë vetëm të shijshme, por edhe një ushqim jashtëzakonisht i shëndetshëm. Është i pasur me vitamina të grupit B, por edhe me vitaminë E, për këtë arsye konsiderohet si mbrojtës i zemrës dhe qarkullimit të gjakut.

Përmban edhe mineralet kalcium, kalium dhe magnez dhe rekomandohet veçanërisht për personat që nuk konsumojnë produkte të qumështit. Falë përmbajtjes së pasur të acideve yndyrore të pangopura, ai gjithashtu kontribuon në uljen e kolesterolit.

Përveç kësaj, bajamet konsiderohen tradicionalisht si një afrodiziak për meshkujt. Është i pasur me aminoacidin argininë, i cili luan një rol të rëndësishëm në vazodilatimin, pra zgjerimin e enëve të gjakut dhe arritjen e ereksionit. Konsumimi i rregullt i bajameve ka një efekt pozitiv në fertilitetin, si dhe në cilësinë e spermatozoideve dhe lëvizshmërinë e tyre.

Vaji i bajames përdoret në kozmetikë për kujdesin e lëkurës dhe flokëve. Kremrat ushqyes të bajameve mbrojnë lëkurën nga faktorët e jashtëm të dëmshëm, si dhe nga i ftohti, prandaj janë të përshtatshëm për ditët e dimrit. Qumështi i trupit të bajames rekomandohet veçanërisht për lëkurën e thatë, sepse e ushqen atë dhe i jep lagështinë e nevojshme./RTV21