Vrasja e policit në veri, reagon deputetja britanike Alicia Kearns

Kryetarja e Komisionit për Politikë të Jashtme në Parlamentin e Britanisë së Madhe, Alicia Kearns ka reaguar pas vrasjes së një polici dhe plagosjes së dy të tjerëve në veri të Kosovës, mëngjesin e sotëm.

Kearns thotë se është thellësisht shqetësuese për të parë një tjetër sulm të orkestruar ndaj forcave të rendit në Kosovë.

“Thellësisht shqetësuese për të parë një tjetër sulm të orkestruar ndaj forcave të rendit në Kosovë. Zemra ime është me familjet e rreshterit të policisë të vrarë dhe të lënduarve që u shërbejnë komuniteteve të Kosovës. Policia e Kosovës duhet të jetë në gjendje të mbrojë sundimin e ligjit pa kërcënim të dhunës”- shkruan Kearns.

Sipas deputetes britanike, situata nuk është zgjidhur ende me të shtënat me armë zjarri të raportuara në Manastirin e Banjskës.

“Situata nuk është zgjidhur ende me të shtënat me armë zjarri të raportuara në Manastirin e Banjskës. Imazhet fillestare sugjerojnë se personat e armatosur janë milici të financuara mirë dhe të pajisura, duke përfshirë edhe automjete të blinduara. Përgjegjësia duhet të mbahet dhe ata duhet të përballen me drejtësinë. Le të shpresojmë që askush tjetër të mos dëmtohet”- është shprehur ajo.

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka njoftuar se mëngjesin e sotëm në fshatin Banjska të Zveçanit është vrarë një polic i Kosovës dhe një tjetër është plagosur.

Zhvillimet e fundit rreth situatës në veri, mund t’i lexoni në këtë LINK.