Foto: Urim Krasniqi/KALLXO.com

Vendimi i Kushtetueses: A i lejohet Albin Kurtit të kandidojë për deputet?

Avokati Tomë Gashi në emisionin “Kallxo Pernime’  ka deklaruar se vendimi i Gjykatës Kushtetuese nuk ia pamundëson kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurtit të kandidojë për deputet.

Po ashtu ai ka shtuar se vendimi i sotëm i Gjykatës Kushtetuese ka trazuar shumë shpirtra.

Gjykata Kushtetuese e ka publikuar vendimin e plotë duke shpallur përfundimisht Qeverinë Hoti si antikushtetuese.

Brenda 40 ditëve të ardhshme pritet të mbahen zgjedhjet.

Ushtruesja e detyrës së presidentit, Vjosa Osmani pritet që ditëve në vazhdim të caktoj datën e zgjedhjeve.

Të ftuar në emisionin e sotëm janë, Faton Fetahu nga PDK, Tomë Gashi, Kreshnik Gashi, kryeredaktor në KALLXO.com dhe Labinot Leposhitca nga Zyra e Ligjore e BIRN-it.