Izraeli dhe Hamasi distancohen nga optimizmi i Bidenit për marrëveshjen e armëpushimit në Gaza 

Izraeli, Hamasi dhe Katari kanë dhënë sinjale kundër optimizmit të presidentit amerikan Joe Biden se një marrëveshje për armëpushim në këmbim të pengjeve në Gaza mund të arrihet deri në fund të kësaj jave.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Katarit u shpreh se nuk ka ende një marrëveshje midis Izraelit dhe Hamasit për të ndaluar luftimet në këmbim të lirimit të pengjeve nga Gaza. Pavarësisht negociatave në vazhdim, asnjë marrëveshje përfundimtare nuk është arritur. Megjithatë, mbetet optimizëm se një marrëveshje përfundimtare mund të arrihet përpara fillimit të Ramazanit më 10 ose 11.03.2024.

Më shumë se gjysmë milioni njerëz në Gaza janë në prag të urisë, kanë paralajmëruar agjencitë e Kombeve të Bashkuara. Programi Botëror i Ushqimit tha se enklava është duke parë nivelin më të keq të kequshqyerjes së fëmijëve në botë.

Spitalet në Gaza po përballen me kushte të rënda, sipas ministrisë së shëndetësisë në enklavë, pasi numri i të vdekurve që nga 07.10.2023 i afrohet 30,000.

Izraeli thotë se do të marrë masa për të mbrojtur civilët nëse zgjeron operacionet ushtarake në Rafah, tha një zëdhënës ushtarak për CNN. SHBA nuk do të mbështesë ofensivën e planifikuar të Izraelit në qytetin jugor derisa të shohë një plan për të garantuar sigurinë e më shumë se 1 milion refugjatëve që kërkojnë strehim atje, tha një zyrtar i Shtëpisë së Bardhë për CNN.

Zyrtarët e Kombeve të Bashkuara kanë lëshuar paralajmërime të tmerrshme në lidhje me krizën humanitare që po shpaloset në Gaza, ku mbi gjysmë milioni njerëz janë në prag të urisë. Programi Botëror i Ushqimit ka nxjerrë në pah nivelet alarmante të kequshqyerjes së fëmijëve, duke paraqitur një tablo të zymtë të vuajtjeve të duruara nga popullsia.

Numri tronditës i viktimave në Gaza, me afro 30,000 njerëz të vrarë dhe mbi 70,000 të plagosur që nga 7 tetori, pasqyron ndikimin shkatërrues të dhunës së vazhdueshme mbi civilët. Megjithatë, këto shifra janë të vështira për t’u verifikuar në mënyrë të pavarur për shkak të sfidave të raportimit nga zona e konfliktit.

Objektet e kujdesit shëndetësor në Gaza po përballen me sfida të rënda, me disa që funksionojnë në kushte jashtëzakonisht të vështira, me mungesë të nevojave themelore si energjia elektrike, uji dhe furnizimet mjekësore. Situata në Kompleksin Mjekësor Nasser në Gazën jugore është veçanërisht e rëndë, duke përkeqësuar vuajtjet e atyre që kanë nevojë për kujdes urgjent mjekësor.

Mes tensioneve të përshkallëzuara, Izraeli ka treguar përkushtimin e tij për të mbrojtur civilët ndërkohë që po e konsideron zgjerimin e operacioneve ushtarake në Rafah. Megjithatë, Shtetet e Bashkuara kanë sinjalizuar hezitimin e tyre për të mbështetur veprime të tilla derisa të vendoset një plan për të garantuar sigurinë e mbi një milion refugjatëve që kërkojnë strehim në qytetin jugor.

Në një zhvillim të rëndësishëm, një forcë e reagimit të shpejtë detar pritet të tërhiqet nga Deti Mesdhe lindor dhe të kthehet në Shtetet e Bashkuara në javët e ardhshme. Ky veprim përfaqëson një reduktim të dukshëm të forcave amerikane në rajon, megjithëse afati i saktë kohor për tërheqjen mbetet i pasigurt në pritje të vlerësimit të mëtejshëm nga Pentagoni./CNN

Përgatiti: Nuhi Shala