// E premte ORA 21:20

0

20 Tetor 2018

Nënshkrimi i dyshimtë i Ramush Haradinajt

Drejtësia në Kosovë

Këtë të premte në “Drejtësia në Kosovë” transmetoi hulumtimin ekskluziv për skandalin e falsifikimit të vendimit për Kryesuesin e Bordit të ZRRE-së.

Kryeministri Ramush Haradinaj kishte nënshkruar një vendim që dikush ia kishte ndërruar.

Më 24 korrik i Ramush Haradinaj dhe ministrat e Qeverisë së tij votuan që kuvendit t’i shkojnë 4 emra për të zgjedhur njërin nga ta kryesues të Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji.

Por, emrat e votuar nuk u shtypën në letër. Dy nga ta u hoqën në mënyrë misterioze nga lista.

Në gusht të këtij viti, Gazeta Jeta në Kosovë kishte raportuar se u ndryshua vendimi i Qeverisë, i cili u nënshkrua nga Haradinaj. JNK kishte gjetur se nga lista u hoqën Fadil Ismajli dhe Përparim Kabashi.

Kryeministri mohon se i ka hequr ai emrat, ndërsa refuzon ta thotë emrin e atij që e ka bërë këtë ‘falsifikim’.

Ndërsa emrat u kthyen në kuvend, vetëm pasi deputetët e komisionit për zhvillim ekonomik kërkuan sqarim nga Haradinaj.

Flasin: Kryeministri Ramush Haradinaj; deputetët Mimoza Kusari-Lila, Dardan Sejdiu dhe Hykmete Bajrami; Rinora Gojani nga BFG/KOSID; Gazetarja e BIRN, Erjonë Popova dhe përgjigje për këtë temë deklarohen edhe Sekretari i Përgjithshëm i ZKM-së, Fitim Krasniqi; ministri i MZHE-së, Valdrin Lluka; Ambasada Britanike në Kosovë dhe personazhi kryesor i kësaj ngjarje, Fadil Ismajli.

Si u përfshi kryeministri Haradinaj në skandalin e falsifikimit të vendimit të qeverisë?

Cila ishte skema dhe kush toleroi këtë skandal?

Cilët emra u zhdukën dhe kush e obligoi qeverinë Haradinaj t`i rikthejë emrat në Kuvend?

NDËRLIDHUR

Krimet e Luftës
 

Arratiset për në Serbi i akuzuari për krime lufte në Pejë

Momçilo Jovanoviq, i cili po akuzohet për krime lufte ndaj popullatës civile shqiptare në fshatin Vitomiricë të Pejës, është arratisur për në Serbi. Gjykimi ndaj Jovanoviqit ishte paraparë të fillonte sot mirëpo shkaku i mungesës së tij, gjykata u detyrua ta shtyjë seancën dhe të lëshojë urdhër arrest vendor dhe ndërkombëtar. Jovanoviq kishte qëndruar në […]

arrestim
 

Arrestohet pasi sulmoi seksualisht një grua në Gjakovë

Një burrë është arrestuar dje i cili kishte ngacmuar dhe sulmuar seksualisht një grua. Rasti ka ndodhur në Gjakovë me datën 16 mars rreth orës 11:10. Sipas policisë, viktima nuk ka pësuar lëndime trupore, kurse i dyshuari pas intervistimit me vendim të prokurorit, është dërguar në mbajtje.   Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

Punësimet
 

GLPS: Partitë politike kanë kapur shtetin dhe Prokuroria e Gjyqësori mbeten degë të klaneve politike

Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS), ka reaguar ndaj punësimeve të familjarëve dhe të afërmve të politikanëve nëpër ndërmarrjet publike, që janë raportuar ditëve të funit në media. Sipas GLPS-së, këto veprime në të njëjtën kohë janë evidencë e dukshme që partitë politike në pushtet kanë kapur shtetin, dhe që Prokuroria dhe Gjyqësori mbeten […]

qkmf
 

Deçan, sulmohet një grua në vendin e punës

Një grua ka raportuar se derisa ka qenë në vendin e punës në QKMF në Deçan ishte sulmuar dhe ishte ofenduar nga një burrë. Sipas policisë, i dyshuari është arrestuar dhe i njëjti pas intervistimit me urdhër të prokurorit, është liruar në procedurë të rregullt. Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

Zjarr
 

Kaplohet nga zjarri një lokal në Partesh

Një ndërmarrje private është përfshirë nga zjarri i ndezur në fushë nga persona të panjohur. Rasti ka ndodhur në Partesh rreth orës 11:30. Si pasojë e zjarrit janë djegur disa dritare të plastikës dhe të drurit, disa metra gypa të plastikës për ujë dhe disa kabllo të rrymës në vlerë të konsiderueshme, njofton Polica e […]

Dhuna familjare
 

Ferizaj – Burri rrah gruan, arrestohet

Një grua ka raportuar në polici se është sulmuar dhe rrahur nga bashkëshorti i saj. Rasti sipas policisë ka ndodhur dje në Ferizaj rreth orës 00:10. Policia njofton se viktima ka marrë tretman mjekësor, ndërsa i dyshuari pas vendimit të prokurorit është dërguar në qendrën e mbajtjes. Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

TË FUNDIT

Krimet e Luftës
 

Arratiset për në Serbi i akuzuari për krime lufte në Pejë

Momçilo Jovanoviq, i cili po akuzohet për krime lufte ndaj popullatës civile shqiptare në fshatin Vitomiricë të Pejës, është arratisur për në Serbi. Gjykimi ndaj Jovanoviqit ishte paraparë të fillonte sot mirëpo shkaku i mungesës së tij, gjykata u detyrua ta shtyjë seancën dhe të lëshojë urdhër arrest vendor dhe ndërkombëtar. Jovanoviq kishte qëndruar në […]

arrestim
 

Arrestohet pasi sulmoi seksualisht një grua në Gjakovë

Një burrë është arrestuar dje i cili kishte ngacmuar dhe sulmuar seksualisht një grua. Rasti ka ndodhur në Gjakovë me datën 16 mars rreth orës 11:10. Sipas policisë, viktima nuk ka pësuar lëndime trupore, kurse i dyshuari pas intervistimit me vendim të prokurorit, është dërguar në mbajtje.   Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

Punësimet
 

GLPS: Partitë politike kanë kapur shtetin dhe Prokuroria e Gjyqësori mbeten degë të klaneve politike

Grupi për Studime Juridike dhe Politike (GLPS), ka reaguar ndaj punësimeve të familjarëve dhe të afërmve të politikanëve nëpër ndërmarrjet publike, që janë raportuar ditëve të funit në media. Sipas GLPS-së, këto veprime në të njëjtën kohë janë evidencë e dukshme që partitë politike në pushtet kanë kapur shtetin, dhe që Prokuroria dhe Gjyqësori mbeten […]

qkmf
 

Deçan, sulmohet një grua në vendin e punës

Një grua ka raportuar se derisa ka qenë në vendin e punës në QKMF në Deçan ishte sulmuar dhe ishte ofenduar nga një burrë. Sipas policisë, i dyshuari është arrestuar dhe i njëjti pas intervistimit me urdhër të prokurorit, është liruar në procedurë të rregullt. Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

Zjarr
 

Kaplohet nga zjarri një lokal në Partesh

Një ndërmarrje private është përfshirë nga zjarri i ndezur në fushë nga persona të panjohur. Rasti ka ndodhur në Partesh rreth orës 11:30. Si pasojë e zjarrit janë djegur disa dritare të plastikës dhe të drurit, disa metra gypa të plastikës për ujë dhe disa kabllo të rrymës në vlerë të konsiderueshme, njofton Polica e […]

Tash

NA NDIQNI

Deçan, sulmohet një grua në vendin e punës

by Xheneta Murtezaj
NA NDIQNI

Send this to a friend