// E enjte ORA 20:20

2,164

7 Janar 2017

Jeta në Vitin 2016

Emisioni “Jeta në Kosovë” e nisi vitin 2017 me zhvillimet kryesore të vitit paraprak.

Ku ka qenë Kosova në vitin 2016 dhe kah synon t’ia mbajë në vitin që sapo ka hyrë?

Emisioni “Jeta në Kosovë” solli një rekapitullim të preokupimeve të vendit gjatë vitit 2016.

Cilat kanë qenë temat më me peshë në Kosovë gjatë vitit të kaluar dhe çfarë pasojash sollën ato?

Gjatë emisionit, shikuesve do t’u rikujtohet se si u zbulua një skandal shumë-milionësh në shmangie të tatimeve në Administratën Tatimore të Kosovës përmes firmave fantome, i denoncuar nga kallxuesi Murat Mehmeti.

Politizimi i bordeve të ndërmarrjeve publike dhe institucioneve të pavarura, gjykimi i kryetarëve të komunave, shkalla e lartë e korrupsionit, ekstremizmi fetar, demarkacioni, liberalizimi i vizave, situatat në Maqedoni e Luginë të Preshevës, sporti, kultura, arsimi, ndotja e mjedisit…

NDËRLIDHUR

raporti i undp-së
 

Rritet Kënaqshmëria e Qytetarëve për Performancën e Institucioneve

Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim ka lansuar raportin e Pulsit Publik XIII. Sipas raportit, ka një ngritje të përgjithshme të kënaqshmërisë së qytetarëve me performancën e institucioneve. Atdhe Hetemi, nga UNDP, tha se anketa e fundi e bërë në fund të shtatorit dhe në fillim të tetorit 2017, tregon për një ngritje të përgjithshme […]

 

VIDEO: 60 Vjeçari Bie nga Skelja

  Maqedonia po përballet me numrin e madh të viktimave të aksidenteve në ndërtimtari. Rroga të ulëta, punë në të zezë, pa sigurim shëndetësor, punojnë në ditë të ftohta dhe nxehta. Me këto halle po ballafaqohen punëtorët e ndërtimt. Dobre Petrovski i cili është punëtor në Beton-Shtip, thotë se rroga e tij prej 10 mijë […]

zgjedhjet lokale 2017
 

VIDEO – Transporti i Votuesve në Malishevë

Të votosh është e drejtë qytetare, por kur është në pyetje partia të cilën e simpatizon, për dikë nuk është asgjë nëse ia bën ‘argatin’ brenda mundësive. Pamjet dhe fotografitë e dërguara nga monitoruesit e KALLXO.com në fshatin Gurbardh të Malishevës tregojnë se si janë angazhuar njerëzit për t’i bartur votuesit deri te qendra e […]

TË FUNDIT

mbledhaj e dy qeverive
 

Mbledhja e Përbashkët e Qeverive, Nisja nga Kosova me Autobus

Në mbledhjen e qeverisë së Kosovës, ku në rend ditë janë 17 pika, është duke u shqyrtuar edhe mbledhja e përbashjët e dy qeverive, asaj të Kosovës dhe Shqipërisë. Zëvëndëskryeminsitri Fatmir Limaj ka propozuar që nisja nga Kosova për në Shipëri të bëhet me datë 26 nëntor me autobus. “Propozimi më 26 nëntor në Prishtinë […]

safete tolaj
 

Safete Tolaj dhe Djali i Saj, Sot para Gjykatës në Ferizaj

Në Gjykatën Themelore të Ferizajt, sot pritet të fillojë procesi gjyqësor ndaj ish-gjyqtares dhe kryetares së Gjykatës së Deçanit Safete Tolaj. Këtu i gjeni të gjitha raportimet për rastin Tolaj. Rasti i Tolajt, ish-gjyqtares dhe ish-përgjegjëses së Gjykatës Themelore të Pejës-Dega në Deçan, e cila dyshohet për keqpërdorim të detyrës zyrtare dhe djalit të saj do […]

balotazhi
 

Fituesi i Prishtinës Dihet Sot

Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve sot fillon numërimi i votave me kusht pas balotazhit që u mbajt të dielën në 19 komuna të Kosovës. Koordinatori në këtë qendër, Burim Ahmetaj tha se pas numërimit, do të dihet rezultati për Prishtinën. Sipas Ahmetajt, pas Prishtinës fillon numërimi i votave me kusht për komunën e Prizrenit […]

Tash

NA NDIQNI