// E enjte ORA 20:20

1,665

17 Mars 2017

Europa për UP-në

Në emisionin e fundit, ‘Jeta në Kosovë’ transmetoi intervistën me dy profesorë skocezë, të ngarkuar nga Komisioni Europian dhe Këshilli i Europës për luftimin e korrupsionit në arsimin e lartë në Kosovë dhe reformimin e UP-së.

Profesorët Ian Smith dhe Tom Hamilton janë pjesë e një projekti të përbashkët të Komisionit Europian dhe Këshiillit të Europës  për ta ndihmuar Kosovën në luftimin e korrupsionit në arsimin e lartë.

Në intervistën me Jeta Xharrën, Smith dhe Hamilton shpalosën të gjeturat e raportit të tyre të hartuar pas disa muajsh hulumtime rreth mënyrës së si Universiteti i Prishtinës mund ta luftojë korrupsionin të cilin ata e quajnë si “vulgar”.

Ata kanë folur edhe se si UP mund ta rrisë kredibilitetin dhe të sillet në mënyrë më të relaksuar ndaj kritikave që vijnë nga brenda e jashtë.

Ata flasin për rrogat e larta në UP në krahasim me profesionet e tjera duke i krahasuar me specialistët e spitaleve dhe mësimdhënësit niveleve tjera të arsimit në vend, për oraret e punës dhe oraret e ligjëratave në UP si dhe kredibilitetin e raporteve të shoqërisë civile për gradat e profesorëve në UP-së.

Profesorët skocezë folën edhe për oraret e super-profesorëve, rrogat e tyre dhe habinë e tyre se si një ministër mund të marrë pagë edhe si ligjërues në universitet.

Gjithashtu ata krahasuan këto çështje me universitetet e Europës Perëndimore të cilëve ata i takojnë.

NDËRLIDHUR

debat pernime
 

#DebatPernime për 38 Komunat e Kosovës

Që nga 21 shtatori, për çdo mbrëmje nga ora 19:45 në TV21 dhe drejtpërdrejt në faqen e KALLXO.com në Facebook, kandidatët për kryetarë të komunave për zgjedhjet lokale të 22 tetorit do t’i shpalosin programet e tyre në #DebatPernime të moderuar nga Jeta Xharra. Rreth 200 kandidatë për kryetarë të komunave do të dalin përballë […]

 

Frikësimi i Investitorëve

Emisioni ‘Drejtësia në Kosovë’ transmetoi hulumtimi lidhur me problemet me të cilat po përballen investitorët në komunat e Kosovës. Në këtë hulumtim transmetohet rrëfimi i Adem Elshanit nga fshati Nagavc i Rahovecit, i kthyer nga Zvicra për të investuar në Kosovë, për pamundësinë që ta ndërtojë një fermë. Çka thotë kryetari i komunës së Rahovecit […]

vdekjet e dyshimta
 

VIDEO: Zhvarrosen Personat që Vdiqën në QKUK

Ekipet e Institutit të Mjekësisë Ligjore kanë zhvarrosur sot tre personat që vdiqën në QKUK në rrethana të dyshimta. Procesin e zhvarrimit të të vdekurve në raste të dyshimta po e kritikon drejtori i Institutit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu. Ai tha se në raste të tilla, për të kuptuar shkaqet e vdekjes autopsia duhet […]

TË FUNDIT

Gjykimi për vrasje
 

25 Vjet Burg për Vrasjen e Mikut

Një çerek shekulli burg ka shpallur Gjykata Themelore e Prishtinës ndaj E.J., i akuzuar për vrasjen e vëllait të gruas së tij në mars të vitit 2014. Gjykata ka gjetur se i akuzuari E.J. është fajtor sepse më 8.3.2014, rreth orës 20:45, në rr. “Shaip Spahija”(Mahalla e Muhaxherëve), në Prishtinë, për shkak të një mosmarrëveshje […]

Konferenca
 

Policia e Rajonit të Prishtinës Pjesë e Konferencës në Lisbonë

Policia e Rajonit të Prishtinës mori pjesë në konferencën e 39 të policive të kryeqyteteve evropiane. Në këtë konferencë ka marrë pjesë edhe Drejtori i Policisë së Rajonit të Prishtinës, Rexhep Sijarina. Prishtina në këtë konferencë po merr pjesë për të dytën herë. Sipas njoftimit të policisë, temat kyçe të diskutimit në këtë konferencë ishin […]

Posedim Droge
 

Arrestohet një Grua, po Fuste Drogë në Burg

Policia ka njoftuar se ka arrestuar të dyshuarën femër, pasi që gjatë vizitës që i kishte bërë një të burgosuri, në gjësendet e saj është gjetur dhe konfiskuar një sasi e vogël e substancës së dyshuar narkotike e llojit marihuanë. Rasti ka ndodhur dje rreth orës 12:45 në Qendrën Korrektuese të Lipjanit. Me vendim të […]

Arrestimi
 

Ia Merr Vëllait 2 Metra Dru

Policia ka arrestuar një person, i cili dyshohet se ia ka marrë vëllait të tij 2 metra dru. Rasti që ka ndodhur në Prishtinë është raportuar dje rreth orës  10:55. Këtë rast Policia po e trajton si marrje e pasurisë së luajtshme. Me vendim të prokurorit i dyshuari është dërguar në mbajtje. Share on Facebook […]

ramush haradinaj
 

Haradinaj Uron Kancelaren Merkel për Fitoren

Kryeministri Ramush Haradinaj i ka dërguar një letër urimi kancelares gjermane, Angela Merkel, me rastin e fitores së saj në zgjedhjet e 24 shtatorit. Sipas një komunikate të Qeverisë, në letër ndër tjera kryeministri Haradinaj i ka shprehur admirimin e tij për rizgjedhjen e saj në mandatin e katërt radhazi për t’u shërbyer interesave më […]

Tash

NA NDIQNI

Ia Merr Vëllait 2 Metra Dru

by Naser Sertolli
NA NDIQNI

Send this to a friend