Tërmeti në Afganistan dhe Pakistan vret të paktën 13 persona

Të paktën 13 persona kanë mbetur të vrarë dhe më shumë se 90 të plagosur në Pakistan dhe Afganistan pas një tërmeti me magnitudë 6.5 që goditi të martën vonë, thanë zyrtarët e atjeshëm qeveritarë ndërkohë që spitalet në provincën veriore Khyber Pakhtunkhëa u vendosën në gjendje të jashtëzakonshme gjatë natës.

Të paktën katër persona janë vrarë dhe 50 janë plagosur në Afganistan, sipas një zyrtari të ministrisë së shëndetësisë atje.

Shtëpitë dhe ndërtesat në të dy vendet u dëmtuan gjithashtu, thanë autoritetet e atjeshme.

Tërmeti u ndje në një zonë më shumë se 1,000 kilometra të gjerë nga rreth 285 milionë njerëz në Pakistan, Indi, Uzbekistan, Taxhikistan, Kazakistan, Kirgistan, Afganistan dhe Turkmenistan, thotë Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare.

Sipas Shërbimit Gjeologjik i SHBA, epiqendra ishte në malet Hindu Kush, në provincën verilindore afgane me popullsi të rrallë të Badakhshan, 40 km në juglindje të fshatit Jurm, në një thellësi të konsiderueshme prej 187 km.

Pjesë të mëdha të Azisë Jugore janë aktive sizmike sepse një pllakë tektonike e njohur si pllaka indiane po shtyn në veri në pllakën euroaziatike.

Vitin e kaluar, një tërmet me magnitudë 6.1 ballë në Afganistanin lindor vrau më shumë se 1000.

Në vitin 2005, të paktën 73,000 njerëz u vranë nga një tërmet me magnitudë 7.6 që goditi Pakistanin verior./Reuters

Përgatiti: Nuhi Shala