Shefi i Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Tomas Szunyog Foto: KALLXO.com

Reagon ambasadori i BE-së pas djegieve të veturave me targa të Kosovës në veri

Ambasadori i Bashkimi Evropian në Kosovës, Tomas Szunyog e ka dënuar ashpër djegien e veturave të ri-regjistruara së fundmi me targa të Kosovës, në veri të vendit.

Përmes një shkrimi në Twitter, Szunyog ka thënë se shkatërrimi i pronës private që ka ndodhur gjatë dy ditëve të fundit, me qëllim të frikësimit të popullatës lokale, sipas tij, është i mjerueshëm dhe i papranueshëm.

“Dënojmë ashpër djegien e automjeteve të ri-regjistruara së fundmi me targa të Kosovës në veri të Kosovës. Shkatërrimi i pronës private, që ka ndodhur gjatë 2 ditëve të fundit, me qëllim të frikësimit të popullatës lokale është i mjerueshëm, i papranueshëm dhe duhet dënuar nga të gjithë aktorët përkatës” – ka shkruar Szunyog.

Ai u ka bërë thirrje organeve të rendit që të identifikojnë autorët.

Mbrëmë pas mesnatës dyshohet se tre serbëve të Kosovës u janë djegur veturat të cilat ishin regjistruar me targa të Republikës së Kosovës (RKS).

Policia ka njoftuar se dy vetura janë djegur në Mitrovicë të veriut dhe një tjetër në Zveçan.

Digjen tri vetura me targa RKS në veri