Detaje rreth sulmit të Iranit ndaj bazës ushtarake amerikane

Rreth 10 raketa iraniane kanë goditur bazën ushtarake ‘Al Asad’ në Irak në të cilën strehohen ushtarët amerikanë, raporton CNN.

Ky sulm i Iranit mbi bazën ushtarake amerikane vjen pak ditë pasi forcat amerikane vranë gjeneralin e ushtrisë iraniane, Qassem Suleimani.

Televizioni shtetëror iranian e përshkroi këtë sulm si “hakmarrje e Teheranit” për vrasjen e gjeneralit Qassem Suleimani.

Sipas këtij televizioni, operacioni ka qenë i koduar me emrin “Dëshmori Suleimani”.

Një zëdhënës i Shtëpisë së Bardhë tha: “Pressidenti është njoftuar dhe po e monitoron situatën nga afër dhe po konsultohet me ekipin e sigurisë nacionale”.

Reporteri i Sky News në Teheran, Mark Stone, tha: “Nuk kishte dyshim se përgjigja e Iranit do të vinte. Tani po presim përgjigne e SHBA-ve”.