Postet nga: Irak

Sulm me dron në Bagdad, vritet një komandant i lartë i militantëve të mbështetur nga Irani

Ushtria amerikane tha të mërkurën se Forcat e Komandës Qendrore kryen një sulm në Irak, duke vrarë një komandant të grupit Kataib Hezbollah, i cili sipas njoftimit ...

Ambasada amerikane në Bagdad sulmohet me raketa

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Bagdad është sulmuar me dy breshëri raketash, në mëngjesin e së premtes, të cilat nuk kanë shkaktuar viktima, ka ...

Avionët amerikanë i sulmojnë caqet e Hezbollahut irakian

Avionët luftarakë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) i kanë goditur dy qendra të Hezbollahut irakian, si përgjigje ndaj sulmeve mbi bazat amerikane që janë pë...

Forcat amerikane në Irak, cak i shpërthimeve dhe sulmeve me dronë

Forcat amerikane ishin shënjestër e tri sulmeve në Irak më 9 nëntor, por nga sulmet nuk ka viktima. Kështu thanë burime të sigurisë për agjencinë Reuters. ...

Vriten gjashtë ushtarë turq nga luftëtarët kurdë në Irak

Ministria e Mbrojtjes e Turqisë ka thënë të enjten se të paktën gjashtë ushtarë turq janë vrarë në një seri sulmesh nga luftëtarët kurdë në veri ...

Irak: Ambasada suedeze në Bagdad u sulmua për shkak të djegies së Kuranit

Qindra protestues e kanë sulmuar ambasadën suedeze në qendër të Bagdadit në orët e hershme të mëngjesit të së enjtes, duke u ngjitur në muret e ...

Katër të vdekur nga rrëmuja jashtë stadiumit në Basra të Irakut

Katër persona mbetën të vdekur pas krijimit të një rrëmuje jashtë një stadiumi futbolli në Basra të Irakut, disa orë para finales së Kupës së Gjirit ...

Turqia, goditje ajrore në Siri dhe Irak

Ministria turke e Mbrojtjes tha se ka ndërmarrë sulme ajrore mbi rajonet veriore të Sirisë dhe Irakut, duke vënë në shënjestër grupet kurde që Ankaraja i ...