Postet nga: lajm

Turqi: Ambasadori i SHBA-së ftohet në bisedë rreth rezolutës për gjenodicin ndaj armenëve

Ministria e Jashtme e Turqisë tha të premten se e ka ftuar në bisedë ambasadorin e SHBA-së në Ankara, David M. Satterfield, lidhur me një rezolutë të miratuar nga ligjvë...

Kaos në rrugët e Indisë, protestuesit kundër ligjit të shtetësisë

Protestuesit sulmuan stacionet e trenave në verilindje të Indisë, të zemëruar për një ligj të ri federal që do të lehtësonte pakicat jo-muslimane nga disa vende fqinje ...

Nis transferimi i migrantëve nga kampi i Bosnjës

Në Bosnje dhe Hercegovinë nisi të martën transferimi i migrantëve nga kampi i improvizuar Vuçjak në një qendër të përkohshme pranimi, afër Sarajevës.

Merr detyrën kryeministrja më e re në botë

Sanna Marin mori udhëheqjen e Qeverisë së Finlandës, duke u bërë kryeministrja më e re në botë.

Macron e Merkel e bëjnë Rusinë dhe Ukrainë të pajtohen për armëpushim

Presidenti rus Putin dhe ai ukrainas, Zelensky u takuan për bisedime në Pallatin Elysee, në Paris, në tryezën e ashtuquajtur Formati i Normandisë për bisedime.

Çeki, disa të vrarë nga të shtënat në një spital

Gjashtë njerëz janë vrarë nga të shtënat në një spital universitar në Ostravë të Republikës së Çekisë, kanë njoftuar autoritetet lokale.

VIDEO - Shpërthen vullkani, një i vdekur

Një vullkan ka shpërthyer në Zelandën e Re, duke lënë një të vdekur dhe më shumë se 20 të tjerë të zhdukur.

Ukrainë: Qytetarët prezantojnë “vijat e kuqe” për Presidentin para bisedimeve me Rusinë

Mijëra ukrainas u mblodhën në qendër të Kievit, me një moton“Vijat e Kuqe për Ze ”, për të shprehur dëshirën e tyre, që ...