Postet nga: botë

Turqi: Ambasadori i SHBA-së ftohet në bisedë rreth rezolutës për gjenodicin ndaj armenëve

Ministria e Jashtme e Turqisë tha të premten se e ka ftuar në bisedë ambasadorin e SHBA-së në Ankara, David M. Satterfield, lidhur me një rezolutë të miratuar nga ligjvë...

Kaos në rrugët e Indisë, protestuesit kundër ligjit të shtetësisë

Protestuesit sulmuan stacionet e trenave në verilindje të Indisë, të zemëruar për një ligj të ri federal që do të lehtësonte pakicat jo-muslimane nga disa vende fqinje ...

Demokratët prezantojnë akuzat ndaj Trumpit

Komiteti Gjyqësor i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara prezantoi të martën akuzat formale kundër presidentit amerikan, Donald Trump.

Kryeministri më i vjetër këshillon kryeministren më të re në botë

Malajziani Mahathir Mohamad, kryeministri më i vjetër në botë, tha të martën se do të ishte ide e mirë që kryeministrja më e re në botë, Sanna Marin, ...

Merr detyrën kryeministrja më e re në botë

Sanna Marin mori udhëheqjen e Qeverisë së Finlandës, duke u bërë kryeministrja më e re në botë.

Macron e Merkel e bëjnë Rusinë dhe Ukrainë të pajtohen për armëpushim

Presidenti rus Putin dhe ai ukrainas, Zelensky u takuan për bisedime në Pallatin Elysee, në Paris, në tryezën e ashtuquajtur Formati i Normandisë për bisedime.

Uber: Mbi 3,000 raporte për sulme seksuale në taksi

Shërbimi ndërkombëtar i taksive Uber tha se ka pranuar mbi 3,000 raporte të sulmeve seksuale, përfshirë përdhunimin, gjatë udhëtimeve në Shtetet e Bashkuara, në vitin 2018.

Tre të vrarë në një bazë ushtarake në Amerikë

Një person i armatosur vrau së paku tre vetë në një bazë të ushtrisë amerikane në Pensakola të Floridës, përpara se të qëllohej për vdekje nga ...