// E premte ORA 21:20

2,524

16 Tetor 2016

“Drejtësia në Kosovë” Nxjerr në Blof Gjykatësit

drejtësia skandaloze

Emisioni i ri i “Drejtësia në Kosovë” që u transmetua më 14 tetor solli pjesën e dytë të hulumtimit që zbuloi skandalin më të madh në sistemin e drejtësisë në 16 vitet e fundit.

Në këtë hulumtim u dëgjuan dëshmitë se si institucionet e drejtësisë nuk e kishin vërejtur Nenin 29 të Kushtetutës së vendit, i cili parasheh që dënimi me burg të shqiptohet vetëm për veprat penale dhe jo për vepra të kundërvajtjeve.

Asnjëri prej kryetarëve të Gjykatave Themelore nuk kanë pranuar të flasin para kamerave për skandalin e zbuluar nga “Drejtësia në Kosovë”.

Në emision u fol edhe për reagimin e menjëhershëm të Gjykatës së Apelit, pas transmetimit të hulumtimit të parë të “Drejtësia në Kosovë” ku u zbulua se për tetë vjet u janë shkelur të drejtat kushtetuese rreth 8 mijë qytetarëve nga ana e gjykatave të vendit.

Kreu i Këshillit Gjyqësor të Kosovës Nehat Idrizi, e pranon se situata e krijuar do të ndikojë në humbjen e besimit të qytetarëve në gjithë sistemin e drejtësisë.

Poashtu në emision foli gjyqtari i cili ka dërguar njoftim te të gjitha gjykatat që mos e dërgojnë në burg asnjë person derisa të mos vendosë për këtë çështje Gjykata Supreme.

NDËRLIDHUR

TË FUNDIT

"Epopeja e dukagjinit"
 

‘Epopeja e Dukagjinit’, Vazhdojnë Aktivitetet

Me rastin e 24 marsit “Epopesë së Dukagjinit”, që konsiston me 20 vjetorin e fillimit të luftës së UÇK-së, në Zonën Operative të Dukagjinit dhe 19 vjetorit të intervenimit të NATO-s, mbi caqet serbe, Komuna e Deçanit ka organizuar një varg aktivitetesh. Aktivitetet kanë nisur më 22 mars dhe do të zgjasin deri më 24 […]

Suprimimi i autonomise
 

29 Vjet nga Suprimimi i Autonomisë së Kosovës

Sot me 23 mars, bëhen 29 vjet, që nga votimi i dhunshëm në Parlamentin e atëhershëm të Kosovës për heqjen e autonomisë së Kosovës. Këtij akti i paraprinë disa protesta e greva gjithë popullore të shqiptarëve. Në fund të vitit 1988, dhe në fillim të vitit 1989, greva e minatorëve dhe e studentëve shqiptarë nga […]

moti
 

Vazhdon i Ftohti

Sot, mbi vendin tonë, pritet të mbajë, mot i vranët. Në orët e mëngjesit mund të ketë reshje bore të cilat në mesditë pritet të pushojnë, kurse në orët e mbrëmjes, sërish të përsëriten. Temperaturat do të sillën në mes minus 5 e 0 gradë Celsius. Edhe në ditën e parë të fundjavës, pritet të […]

MASHT
 

Shqyrtohet Raporti i Auditimit për Ministrinë e Arsimit

Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike do të mbajë mbledhje. Në këtë mbledhje do të bëhet shqyrtimi i raportit të auditimit për PVF-të e Ministrisë së Arsimit Shkencës dhe Teknologjisë (MASHT) për vitin e përfunduar me 31 dhjetor 2016 dhe shqyrtimi dhe miratimi i raportit përfundimtar për Projektligjin Nr.06/L-021 për Kontrollin e Brendshëm të Financave […]

Dita Botërore e Tuberkulozit
 

Shënohet Dita Botërore e Tuberkulozit

Ministria e Shëndetësisë (MSH) në bashkëpunim me Institutin Kombëtar të Shëndetësisë Publike (IKSHP), Zyrën e OBSh-së në Kosovë dhe partnerët e tjerë shënojnë Ditën Botërore të Tuberkulozit. Dita Botërore e Tuberkulozit mbahet çdo vit. Synimi i saj është që të promovojë ndërgjegjësimin, njohuritë dhe motivimin për të vepruar kundër tuberkulozit në mbarë botën. Ajo e […]

Meteorologjia
 

Shënohet Dita Botërore e Meteorologjisë

Me rastin e 23 Marsit –  Ditës Botërore të Meteorologjisë, MMPH, Instituti Hidrometeorologjik i Kosovës organizon shënimin e kësaj ngjarje me disa aktivitete. Moto e shënimit të Ditës Botërore të Meteorologjisë këtë vit është “Moti-gati, klima-zgjuar”. Aktiviteti qendror, do të realizohet në Fshatin Skivjan (Komuna e Gjakovës), me ç’rast do të bëhet inaugurimi i Stacionit […]

Tash

NA NDIQNI