// E premte ORA 21:20

5,231

10 Shtator 2016

Dështimi i Shtetit në Kontrollin e Automjeteve

kontrolli i automjeteve

Emisioni i radhës “Drejtësia në Kosovë” solli hulumtimin ekskluziv i cili dëshmon se si kanë dështuar institucionet shtetërore që t`i vënë nën kontroll qendrat për kontrollimin teknik të automjeteve.

Të gjeturat nga hulumtimi disa javor dëshmojnë për dështimin e Ministrisë së Infrastrukturës dhe asaj të Tregtisë dhe Industrisë, të cilat për 12 vjet rresht nuk kanë arritur t`i kontrollojnë pajisjet e qendrave për kontrollin teknik të automjeteve.

Emisioni solli dëshmi se asnjëra nga 105 qendrat për kontrollin teknik të automjeteve nuk kanë pranuar që t`i binden ligjit për siguri në komunikacion, në përjashtim të tri prej tyre.

Të gjeturat nga hulumtimi, kanë faktuar se si këto dy ministri në përpjekjen e tyre të parë që t`i kalibrojnë pajisjet e qendrave për kontrollim teknik të automjeteve, kanë dështuar me autorizimin e një kompanie private, e cila nuk ka përfillur tarifat e caktuara me udhëzimet administrative në fuqi.

NDËRLIDHUR

kontrolli i automjeteve
 

Dëmtimi i Tregut dhe Konkurrencës nga Ministria e Infrastrukturës- (VIDEO)

Autoriteti Kosovar i Konkurrencës i ka rekomanduar Ministrisë së Infrastrukturës që të fillojë plotësim-ndryshimin e Ligjit nr. 05/L-132 për Automjete, përkatësisht nenit 89 pikës 3, me të cilin kufizohet ofrimi i shërbimeve ndaj konsumatorit brenda komunës ku ka vendbanimin pronari i mjetit, pasi ky ligj është në kundërshtim me Ligjin për Konkurrencën. Komisioni i Autoritetit […]

kontrolli i automjeteve
 

Pajisjet Për Kontroll të Automjeteve, të Pakalibruara

Siç transmetoi emisioni “Drejtësia në Kosovë”, përgjegjësia për zbatimin e ligjit i cili i obligon qendrat për kontrollin teknik të automjeteve që së paku një herë në vit ta bëjnë kalibrimin e pajisjeve të tyre bie direkt mbi Ministrinë e Infrastrukturës, e cila i ka licencuar deri më sot 105 qendra për kontrollin e automjeteve.

kontrolli i automjeteve
 

Refuzimi i Monopolit për Kontroll të Automjeteve

Siç transmetoi emisioni i radhës “Drejtësia në Kosovë” edhe pse kalibrimi i pajisjeve të qendrave për kontrollin teknik të automjeteve parashihet me ligjin për siguri në komunikacion, dy ministritë përgjegjëse ajo e Infrastrukturës dhe e Tregtisë kanë dështuar ta përmbushin këtë obligim ligjor.

TË FUNDIT

dëmtimi i gypit
 

Disa Lagje pa Ujë- Dëmtohet Gypi në Prishtinë

Ujësjellësi Rajonal “Prishtina” ka njoftuar se gjatë ditës së sotme, kontraktorët e Komunës së Prishtinës përgjatë punimeve të tyre në sheshin ”Adem Jashari” në Prishtinë, kanë dëmtuar një tubacion gizë të vjetër, tubacion i ujit që kalon nën objekte banimi. Ujësjellësi ka njoftuar se për shkak të dëmtimit të tubacionit janë detyruar të ndërprejmë furnizimin […]

mjete shpërthyese
 

Gjenden Granata në një Fshat të Gjilanit

Dy granata dore të pashpërthyera janë gjetur në fshatin Cërnicë të Gjlanit, raporton KALLXO.com. Policia e Kosovës ishte njoftuar gjatë ditës se afër oborrit të shkollës në fshatin Cërnicë janë parë mjetet shpërthyese. Ismet Hashani, zëdhënësi i Policisë së Kosovës për rajonin e Gjilanit tha për KALLXO.com se në vendngjarje nuk pati incidente. “Pas drekës, […]

Vrasja në tentativë
 

Prokurori Kërkon Shtyrjen e Gjykimit për Vrasjen në Tentativë

Prokurori Njazi Rexha kërkoi shtyrjen e gjykimit për vrasjen në tentativë në Skenderaj, pasi duhej të merrej me një lëndë ku kishte të paraburgosur. Pas kërkesës së prokurorit, kryetari i trupit gjykues Beqir Halili e shtyu seancën, duke e caktuar më 12 prill. Ish-Prokuroria e Qarkut në Mitrovicë, tash prokuroria themelore e akuzon të pandehurin […]

masat
 

Britania Paralajmëron Hapa të Tjerë Kundër Rusisë

Kryeministrja britanike, Theresa May ka thënë se Britania do të konsiderojë hapa të mëtejmë në ditët në vazhdim, pasi Rusia ka thënë se do të dëbojë 23 diplomatë britanikë. “Ne nuk do të tolerojmë kërcënime mbi jetën e qytetarëve britanikë dhe të tjerëve në tokën britanike nga qeveria ruse. Ne jemi siguruar nga mbështetja e […]

Aksioni
 

Arrestohen Grupet që për 30 Mijë Dollarë Çonin Shqiptarë në Amerikë

Një operacion i madh i Policisë së Shqipërisë, i ndihmuar edhe nga Amerika dhe vende tjera ka rezultuar me arrestimin e 39 personave që kontrabandonin shtetasë të Shqipërisë drejt SHBA-së, Kanadasë e Britanisë. Drejtori i përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Demiri ka treguar se të arrestuarit dyshohet se ua merrnin nga 7 mijë paund […]

Tash

NA NDIQNI

Prokurori Kërkon Shtyrjen e Gjykimit për Vrasjen në Tentativë

by Kallxo
NA NDIQNI

Send this to a friend