BMW prezanton modelin e ri të automjeteve

Gama e serisë 5 të BMW-së po rritet dhe kompania gjermane e automjeteve tani e ka prezantuar një variant të ri të llojit “Touring”.

Seria Touring i ri është 97 mm më i gjatë, 32 mm më i gjerë dhe 17 mm më i lartë se paraardhësi i tij. Baza e rrotave është më e gjatë për 20 milimetra. 

Brenda, ekziston ekrani i famshëm i lakuar i përbërë nga një grup instrumentesh dixhitale 12,3 inç dhe një sistem info-argëtimi 14,9 inç. Ekrani më i madh përdor BMW Operating System 8.5, që do të thotë se mbështet transmetimin e videove dhe lojërat AirConsole. Sistemet Android Auto dhe Apple CarPlay do të jenë gjithashtu të disponueshme për klientët.

Më shumë detaje do të dihen para nisjes zyrtare të planifikuar për në maj, por bëhet e ditur se kjo seri do të ketë sedilje sportive dhe timon të ri me pjesën e poshtme më të sheshtë. Gjithashtu, enterieri është “plotësisht vegan” edhe në pajisjet standarde.

Mbi të gjitha, një avantazh i rëndësishëm i Serisë 5 Touring është hapësira e madhe e bagazheve. Vëllimi i bagazhit është 570 litra, por me palosjen e sediljeve të pasme rritet në 1700 litra. Nga BMW thonë se ka hapësirë ​​shtesë nën pjesën e poshtme të bagazhit, si dhe se dera automatike e pasme lehtëson ndjeshëm ngarkimin dhe shkarkimin.

Klientët do të kenë në dispozicion një gamë të gjerë opsionesh, duke përfshirë një çati panoramike prej xhami dhe lëkurë BMW Individual Merino, dhe ata gjithashtu do të jenë në gjendje të marrin sistemin e zërit premium Bowers & Wilkins me 18 altoparlantë, si dhe shiritin e ndërveprimit BMW.

Touring i ridizajnuar shënon edhe ardhjen e modelit elektrik i5, i cili ka një bateri me kapacitet 81.2 kWh. Në modelin i5 eDrive40 Touring, motori elektrik i montuar prapa zhvillon 340 kf dhe 430 Nm çift rrotullues. Ky automjet e arrin shpejtësinë nga 0 në 100 km/h për 6,1 sekonda, ndërsa distanca është 560 kilometra për cikël WLTP.

Ata që kërkojnë më shumë performancë mund të zgjedhin i6 M60 xDrive Touring me dy motorë elektrikë dhe me katër rrota, i cili jep 601 kf dhe 820 Nm çift rrotullues. Arritja e shpejtësisë në “qind” zgjat 3.9 sekonda, ndërsa shpejtësia maksimale e kufizuar elektronikisht është 230 km/h. Me një karikim të baterisë, ky model mund të përshkojë maksimumi 506 kilometra.

Duke folur për karikimin, është e mundur të përdorni një karikues AC me fuqi 11 dhe 22 kW, dhe gjithashtu mbështetet karikimi i shpejtë DC me një fuqi deri në 205 kW.

Në rastin e modelit konvencional, ofrohen disa opsione të buta hibride, duke përfshirë një motor 2.0-litërsh turbo me katër cilindra që zhvillon 197 kf dhe 400 Nm çift rrotullues, i cili shoqërohet me një transmetim automatik me tetë shpejtësi. Është gjithashtu e mundur të merrni një veturë opsionale me katër rrota. Opsionet e tjera që do të ofrohen këtë verë përfshijnë një motor dizel me 6 cilindra, si dhe dy variante me motorin më të fundit hibrid plug-in.

Seria 5 është gjithashtu e pajisur me sistemin Driving Assistant Professional, i cili përfshin një sistem për të ndihmuar me drejtimin dhe mbajtjen e automjetit në korsi, si dhe ruajtjen e distancës me funksionin stop & go.

Ekziston edhe një sistem asistence në autostradë, i cili mundëson ngasjen pa duar me shpejtësi deri në 130 km/h. Disave do t’u lërë përshtypje asistenti aktiv i ndryshimit të korsisë, i cili aktivizohet përmes syve./Klix.ba