Ilustrim - Edi Rama e Hashim Thaçi - Foto: Instagram

Rama për Thaçin: A duhet të konsiderohen kriminelë ata që e çojnë vendin drejt lirisë

Përpara fillimit të gjyqit të krimeve të luftës ndaj ish-Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe të tjerëve, ka reaguar kryeministri i Shqiperisë Edi Rama.

Ai ka pyetur se a mund të jenë kriminelë ata që e udhëheqin popullin e tyre drejt lirisë.

Në këtë postim Rama ka përmendur një cilësim që presidenti amrikan Biden ia kishte bërë Thaçit.

“A duhet të konsiderohen kriminelë ata që e çojnë popullin e tyre drejt lirisë kundër regjimeve brutale? Është një mendim shqetësues, sidomos duke pasë parasysh se njeriu në këtë foto dikur u përshëndet si George Washington i Kosovës nga vetë Joe Biden!”, ka shkruar Rama në Twitter.

 

Gjykimi kundër ish-krerëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK) do të fillojë të hënën, më 3 prill, me deklaratat hyrëse të të akuzuarve.

Ish-krerët e UÇK-së, Hashim Thaçi, Rexhep Selimi, Kadri Veseli e Jakup Krasniqi, ndodhen në paraburgim në Hagë prej nëntorit të vitit 2020 dhe po akuzohen për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit.

Ata nuk e kanë pranuar fajësinë.

Detaje rreth gjyqit ndaj ish-krerëve të UÇK-së që nis të hënën