Trupat iraniane zbresin nga helikopteri për të kapur një anije të lidhur me Izraelin (VIDEO)

Irani ka kapur një anije tregtare me lidhje me Izraelin teksa kalonte përmes ngushticës së Hormuzit herët të shtunën më 13.04.2024, raporton BBC.

BBC ka publikuar video-n ku shihen pamjet nga helikopteri. 

Pamjet e marra nga agjencia e lajmeve Reuters duket se tregojnë trupat duke zbritur në anije nga një helikopter. Një anëtar i ekuipazhit dëgjohet duke bërtitur: “Mos dilni jashtë”.

Në video, një komando mund të shihet duke u gjunjëzuar për të siguruar zjarrin mbulues, ndërsa trupat e tjera hipnin në anije.

Operatori i anijes MSC Aries tha se ajo u nis nga forcat speciale iraniane rreth 80 kilometra nga brigjet e Emirateve të Bashkuara Arabe. Sipas MSC kishte 25 anëtarë të ekuipazhit në bord në kohën e konfiskimit.

Anija me flamur portugez është e lidhur me miliarderin izraelit Eyal Ofer.

Ky incident vjen mes rritjes së pritjeve për një sulm iranian ndaj Izraelit pasi një sulm ajror shkatërroi konsullatën e Iranit në Damask në fillim të prillit. Izraeli sot se Irani do të përballet me pasojat nëse zgjedh të përshkallëzojë situatën më tej.

Alarmi për një sulm bëri që Presidenti amerikan, Joe Biden të lërë në gjysmë udhëtimin e tij në Delauer e të kthehet në Uashington sot pasdite për konsultime urgjente me ekipin e tij të sigurisë kombëtare.

Pentagoni ka thënë se Sekretari i Mbrojtjes Lloyd Austin kishte folur me homologun e tij izraelit “për të diskutuar kërcënimet urgjente rajonale … dhe e bëri të qartë se Izraeli mund të mbështetet plotësisht tek Shtetet e Bashkuara për t’u mbrojtur nga çdo sulm i Iranit dhe grupeve të mbështetura prej tij.”

MSC Aries është një anije kontejnerësh e lidhur me kompaninë Zodiac Maritime me bazë në Londër.

Agjencia e Operacioneve të Tregtisë Detare të Mbretërisë së Bashkuar konfirmoi hipjen në anije një deklaratë. Ai nuk përmendi përfshirjen iraniane, në vend të kësaj deklaroi se anija ishte konfiskuar nga “autoritetet rajonale” në brigjet e Fujairah në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Megjithatë, media iraniane ka folur për përfshirjen e forcave speciale të vendit në sulm.

Agjencia shtetërore e lajmeve e vendit, Irna, tha se dega detare e Korpusit të Gardës Revolucionare Islamike (IRGC) kishte kapur MSC Aries pasi ishte “e lidhur me Izraelin”. Ai shtoi se anija ishte në proces të transportit në ujërat iraniane.

Zëdhënësja e Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Adrienne Ëatson tha se ekuipazhi përbëhet nga shtetas indianë, filipinas, pakistanezë, rusë dhe estonezë.

“Ne i bëjmë thirrje Iranit të lirojë menjëherë anijen dhe ekuipazhin e saj ndërkombëtar,” tha zonja Ëatson në një deklaratë.

“Kapja e një anijeje civile pa provokim është një shkelje e hapur e ligjit ndërkombëtar dhe një akt piraterie nga Korpusi i Gardës Revolucionare Islamike, një organizatë e caktuar terroriste e huaj.”

Në përgjigje të sulmit, Ministri i Jashtëm izraelit Israel Katz i bëri thirrje Bashkimit Evropian “të shpallë menjëherë trupat e Gardës Revolucionare iraniane si një organizatë terroriste dhe të sanksionojë Iranin” në një postim në X, i njohur më parë si Tëitter, duke thënë se anija e mallrave i përket një anëtari të BE-së.

Përgatiti: Vlera Shabani