// E enjte ORA 20:20

2,449

1 Dhjetor 2017

Requiem për Zgjedhjet Lokale

Tash që ka përfunduar edhe raundi i dytë i zgjedhjeve lokale në Kosovë, partitë politike janë zhytur në procesin e ankimimit në disa komunave ku rezultatet kanë treguar diferencë të ngushtë mes kandidatëve.

Emisioni Jeta në Kosovë të enjten zhvilloi një debat me përfaqësues të partive politike dhe shoqërisë civile rreth ecurisë së zgjedhjeve dhe rrugës përpara në shqyrtimin e mundësive për reformim të sistemit zgjedhor.

Në debat morën pjesë: Besnik Bislimi (VV), Abelard Tahiri (PDK), Florian Dushi (LDK), Lulzim Leci (AAK), Albert Krasniqi (KDI) dhe Burim Ejupi (INDEP).

NDËRLIDHUR

vaji i palmës
 

Rritet importi i vajit të palmës

Pavarësisht se është raportuar se vaji i palmës është i dëmshëm për shëndetin, importi i tij, për në vendin tonë nuk ka të ndalur. Sipas statistikave nga Dogana e Kosova, vetëm për gjashtë muajt e parë të vitit 2018, janë importuar afër 1.5 milion kilogram vaj palme. Drejtues të Shoqatës së Qumështorëve, kanë thënë se […]

kolonat
 

Kolona të gjata në Merdare

Pika kufitare me Serbinë,  vazhdon të shkaktoj kolona të gjata  pritjesh të bashkatdhetarëve. Në Merdare, pritjet janë deri në pesë orë, për të hyrë në Kosovë, kurse për të dalë pritet deri tri orë. https://www.youtube.com/watch?v=lPNiHMPm624 Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

interpoli
 

Ekskluzive: Çfarë deklaruan katër të arrestuarit para gjykatës?

Dy malazezë, një serb dhe një kosovare, të arrestuar nga Policia e Kosovës mbrëmjen e 18 korrikut në lagjen “Kalabria” të Prishtinës, u paraqitën para Gjykatës Themelore të Prishtinës, për të dëgjuar pretendimet e Prokurorisë ndaj tyre. Mario Millosheviq dhe Gjorgje Paviqeviq, shtetas të Malit të Zi, Strahinja Dakoviq shtetas i Serbisë dhe Laureta Zyba, […]

KEDS
 

KEDS me investim që përfshin 12 fshatra të Podujevës

Janë 12  fshatra rreth zonës së Orllanit të Podujevës që kanë përfituar rrejt të ri energjetik të Tensionit të Lartë dhe  furnizim stabil me rrymë nga investimi i KEDS-it, me projektin e përfunduar “10 kV Orllani”. Ky projekt që rrjedh nga MasterPlanit i hartuar nga KEDS-i. Përfituesit më të mëdha direkt nga ky projekt janë […]

shendeti i gruas
 

Hapet Qendra e 9-të Informuese për Shëndetin e Gruas edhe në Dragash

Në një ceremoni zyrtare, sot, u hapën dyert e Qendrës Informuese për Shëndetin e Gruas “Klasat për Nëna” në Dragash, në Qendrën Kryesore të Mjekësise Familjare (QKMF). Kjo iniciativë është bërë e mundshme falë bashkëpunimit të Departamentit të Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale të Komunës së Dragashit, QKMF-së, Bankës Raiffeisen dhe Aksionit për Nëna dhe Fëmijë. […]

Bujqësia
 

Fillon ekzekutimi i subvencioneve në vlerë prej rreth 12.6 milionë euro

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, përmes Agjencisë për Zhvillimin e Bujqësisë, ka filluar ekzekutimin e pagesave direkte për përfituesit në kuadër të Programit të Pagesave Direkte për vitin 2018. Deri më tani janë proceduar për pagesë 18,062 fermer, të cilët kanë përfituar subvencione në vlerë prej 12,592,730.70 euro. Pagesat direkte kanë filluar të […]

TË FUNDIT

vaji i palmës
 

Rritet importi i vajit të palmës

Pavarësisht se është raportuar se vaji i palmës është i dëmshëm për shëndetin, importi i tij, për në vendin tonë nuk ka të ndalur. Sipas statistikave nga Dogana e Kosova, vetëm për gjashtë muajt e parë të vitit 2018, janë importuar afër 1.5 milion kilogram vaj palme. Drejtues të Shoqatës së Qumështorëve, kanë thënë se […]

kolonat
 

Kolona të gjata në Merdare

Pika kufitare me Serbinë,  vazhdon të shkaktoj kolona të gjata  pritjesh të bashkatdhetarëve. Në Merdare, pritjet janë deri në pesë orë, për të hyrë në Kosovë, kurse për të dalë pritet deri tri orë. https://www.youtube.com/watch?v=lPNiHMPm624 Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

interpoli
 

Ekskluzive: Çfarë deklaruan katër të arrestuarit para gjykatës?

Dy malazezë, një serb dhe një kosovare, të arrestuar nga Policia e Kosovës mbrëmjen e 18 korrikut në lagjen “Kalabria” të Prishtinës, u paraqitën para Gjykatës Themelore të Prishtinës, për të dëgjuar pretendimet e Prokurorisë ndaj tyre. Mario Millosheviq dhe Gjorgje Paviqeviq, shtetas të Malit të Zi, Strahinja Dakoviq shtetas i Serbisë dhe Laureta Zyba, […]

KEDS
 

KEDS me investim që përfshin 12 fshatra të Podujevës

Janë 12  fshatra rreth zonës së Orllanit të Podujevës që kanë përfituar rrejt të ri energjetik të Tensionit të Lartë dhe  furnizim stabil me rrymë nga investimi i KEDS-it, me projektin e përfunduar “10 kV Orllani”. Ky projekt që rrjedh nga MasterPlanit i hartuar nga KEDS-i. Përfituesit më të mëdha direkt nga ky projekt janë […]

shendeti i gruas
 

Hapet Qendra e 9-të Informuese për Shëndetin e Gruas edhe në Dragash

Në një ceremoni zyrtare, sot, u hapën dyert e Qendrës Informuese për Shëndetin e Gruas “Klasat për Nëna” në Dragash, në Qendrën Kryesore të Mjekësise Familjare (QKMF). Kjo iniciativë është bërë e mundshme falë bashkëpunimit të Departamentit të Shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale të Komunës së Dragashit, QKMF-së, Bankës Raiffeisen dhe Aksionit për Nëna dhe Fëmijë. […]

Banka Botërore
 

BB ndau miliona euro për ekonominë digjitale në Kosovë

Ministria e Financave ka nënshkruar sot një marrëveshje me Bankën Botërore, për financimin e projektit të “Ekonomisë Digjitale në Kosovë”, vlera e të cilës është mbi 20 milionë euro. Marrëveshja është nënshkruar nga ministri i financave, Bedri Hamza, dhe menaxheri i Bankës Botërore për Kosovën, Marco Mantovanelli. Ndërsa implementimi i saj bëhet nga Ministria e […]

Tash

NA NDIQNI

KEDS me investim që përfshin 12 fshatra të Podujevës

by Naim Krasniqi
NA NDIQNI

Send this to a friend