Presidenti francez, Emmanuel Macron, ai i SHBA-së, Donald Trump dhe kryeministrja britanike, Theresa May - Foto: REL/AFP

Trump garanton Macronin, “nuk ka thyerje SHBA-Evropë”

“Presidenti amerikan ritheksoi lidhjen e tij personale me Evropën”

Presidenti amerikan Donald Trump e garantoi sot presidentin francez, Emanuel Macron, se nuk ka një trafik mes SHBA dhe Evropës pavarësisht tensioneve që tronditi NATO-n në Bruksel.

“Më shumë se 40 minuta me homologun francez në Seline të NATO-s, Presidenti amerikan ritheksoi lidhjen e tij personale me Evropën dhe DHA kryesisht Mesazhe pozitiv dhe konstruktive dhe për Evropën”, theksoi presidenca franceze pas kësaj takimi.

“Per presidentin amerikan, nuk ka një thyerje te marrëveshjes mes SHBA-së dhe Evropës”, theksoi presidenca nder Te tjera nË kumtesë.

Në fillimin e samitit Trump kritikoi anëtarët e Aleancës së Atlantikut në veçanti Gjermaninë, se nuk paguajnë të që duhet për shpenzimet e ushtrisë tyre ushtarake.

11 Korrik 2018 - 22:23

RTV21 11/07/2018 - 22:23
NDËRVEPRIMI0
Prishtina Insight
NA NDIQNI

Send this to a friend