Nëse keni këto shenja në buzë, keni probleme shëndetësore

Buzët kanë më shumë se një milion mbaresa nervore dhe janë shumë më të ndjeshme sesa majat e gishtave. Ato kanë nevojë për kujdes të veçantë. Ndonjëherë ato mund t’ju sinjalizojnë se keni disa probleme reale me shëndetin tuaj dhe se duhet t’ju kushtoni vëmendje.

1.Plasaritjet në qoshet e buzëve tuaja

Kur pështyma bllokohet në qoshet e gojës suaj, ndikon që lëkura të thahet. Ju mund të lëpini buzët shpesh dhe ngrohtësia dhe lagështia në qoshe krijojnë kushtet e përsosura për infeksione. Infeksioni është shkaku më i zakonshëm i këtyre çarjeve. Nëse ndodh shumë shpesh, shkoni te një mjek.

2.Buzë të thata dhe të plasaritura

Tharja e buzëve tuaja mund të tregojë mungesë lagështie në pjesën tjetër të trupit. Mund të ndodhë edhe për shkak të klimës apo stresit. Në këtë rast, pini më shumë ujë dhe përdorni kremra hidratues. Gjithashtu, arsye tjetër mund të jetë edhe alergjia. Ju lutemi, kushtoni vëmendje nëse keni disa simptoma të tjera si kruajtje, për shembull, transmeton rtv21.tv

3.Gunga në buzë

Gungat që shfaqen në buzë mund të jenë të dhimbshme ose të pakëndshme, por shumicën e kohës ato janë të padëmshme dhe mund të zhduken pa ndonjë trajtim. Mund të jetë një dëmtim, për shembull, pas një injeksioni të acidit hialuronik. Reagimet ndaj ushqimit gjithashtu mund të shkaktojnë këto kushte. Shumë shpesh ndodh që shkaku është një infeksion viral, si herpesi dhe ka nevojë për trajtim të duhur mjekësor.

4.Unaza e kuqe rreth buzëve

Një nga arsyet më të zakonshme për një unazë të kuqe rreth gojës është pezmatimi i buzëve. Shuplaka e përsëritur e buzëve than vajrat natyralë nga lëkura përreth buzëve dhe i bën ato të kuqe dhe kruajtëse. Hidratues të thjeshtë ju ndihmojnë ta hiqni qafe këtë zakon.

5.Rudha në buzën e epërme

Nëse po vini re shumë rrudha në buzën e sipërme, mund të ketë arsye fizike dhe emocionale. Kushtojini vëmendje zakoneve tuaja të këqija, si pirja e duhanit për shkak të stresit, përcjell rtv21.tv.

6.Buzë të fryra

Ënjtja mund të jetë një shenjë e një reaksioni alergjik. Nëse keni vërejtur se buzët tuaja bëhen më të mëdha sa herë që përdorni produkte kozmetike, shpëtojini prej tyre. Nëse buzët tuaja po bëhen më të mëdha dhe më të mëdha brenda një periudhe të shkurtër kohe, thirreni paramedikët./21Media