Australi: Një krimb i gjallë gjendet në trurin e një gruaje australiane  

Për herë të parë në botë, shkencëtarët thonë se një krimb 8 cm është gjetur i gjallë në trurin e një gruaje australiane.

“Struktura e ngjashme me vargun” u tërhoq nga indi i dëmtuar i lobit frontal të pacientit të lindur në Angli gjatë operacionit në Canberra vitin e kaluar.

Paraziti i kuq mund të ketë ekzistuar deri në dy muaj.

Studiuesit po paralajmërojnë se rasti nxjerr në pah rrezikun e shtuar të sëmundjeve dhe infeksioneve që kalojnë nga kafshët te njerëzit.

“Të gjithë [në] atë sallë operacioni u tronditën kur [kirurgu] mori disa pinca për ta kapur një anomali dhe anomalia doli të ishte një krimb i gjallë, i gjallë 8 cm i kuq”, ka thënë Sanjaya Senanayake, mjek  sëmundjesh infektive në Spitalin e Kanberrës.

“Edhe nëse e hiqni faktorin yck (llumin), ky është një infeksion i ri i pa dokumentuar kurrë më parë tek një qenie njerëzore”.

Krimbi i rrumbullakët Ophidascaris robertsi është i zakonshëm te pitonët e qilimave – gjarpërinjtë jo helmues që gjenden në pjesën më të madhe të Australisë.

Shkencëtarët thonë se gruaja ka shumë të ngjarë ta ketë kapur krimbin e rrumbullakët pasi mblodhi një lloj bari vendas, zarzavate ëarrigal, pranë një liqeni afër vendit ku jetonte.

Duke shkruar në revistën Emerging Infectious Diseases, Mehrab Hossain, ekspert australian në parazitologji, tha se ai dyshon se ajo u bë një “nikoqire aksidentale” pasi përdori bimët e foragjeruara – të kontaminuara nga feçet e pitonit dhe vezët e parazitëve – për gatim.

Aty filloi ajo që mjekët e quajtën një “plejadë e pazakontë simptomash” të dhimbjes së stomakut, një kollë, djersitje gjatë natës dhe diarre që u përshkallëzua në harresë në rritje dhe përkeqësim të depresionit.

Pacienti u shtrua në spital në fund të janarit të vitit 2021. Një skanim më vonë zbuloi “një lezion atipik brenda lobit frontal të djathtë të trurit”. Shkaku i gjendjes së saj u zbulua vetëm nga thika e një kirurgu gjatë një biopsie në qershor të vitit 2022.

Ajo është duke u rikuperuar mirë pavarësisht se ka bërë histori mjekësore.

“Invazioni i trurit nga larvat Ophidascaris nuk ishte raportuar më parë,” shkruan Dr Hossain. “Rritja e larvës së fazës së tretë brenda njeriut është e dukshme, duke pasur parasysh se studimet e mëparshme eksperimentale nuk kanë demonstruar zhvillimin e larvave te kafshët e zbutura, si delet, qentë dhe macet”.

Dr Senanayake – i cili është gjithashtu profesor i asociuar i mjekësisë në Universitetin Kombëtar Australian (ANU) – i tha BBC-së se rasti është një paralajmërim.

Ekipi i ANU raporton se 30 lloje të reja infeksionesh janë shfaqur në 30 vitet e fundit. Tri të katërtat janë sëmundje zoonotike – infektive që kanë kaluar nga kafshët te njerëzit./BBC

Përgatiti: Nuhi Shala