Postet nga: perëndimi

Zelensky bën thirrje nga Davosi për unitet të Perëndimit kundër agresionit rus

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, i ka bërë thirrje Perëndimit që të jetë i bashkuar në ofrimin e mbështetjes për Ukrainën, teksa përballet me luftë...

Perëndimi dënon festën antikushtetuese në Republikën Sërpska

Entiteti serb i Bosnjë e Hercegovinës, Republika Sërpska, shënon sot “ditën kombëtare”, një festë antikushtetuese, në një kohë të paralajmërimeve ndërkombëtare pë...

Perëndimi kërkon t’i japë fund shpejt luftës në Gazë

Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e tyre në grupin e shtatë shteteve më të industrializuara (G7) janë duke kërkuar ta gjejë një mënyrë të shpejtë për ...

Perëndimi larg normalizimit të marrëdhënieve me talibanët

Talibanët hyjnë në vitin e ri me ndjenjën e guximit që ua ka krijuar fitorja ushtarake e dy vjetëve më parë, kur e kanë marrë pushtetin, dhe ...

Erdogani me sy kah Perëndimi, teksa i rritet kriza e brendshme financiare

Gazetare: Krenare Cubolli/REL

Zyrtarët amerikanë dhe perëndimorë u zunë të papërgatitur nga përshkallëzimi me shefin e Wagner, thonë burimet

Shtetet e Bashkuara dhe zyrtarët perëndimorë po tregohen të kujdesshëm që të mos flasin shumë mbi ngjarjet që po shpalosen në Rusi për shkak të më...

Rusia sërish paralajmëron Perëndimin për marrëveshjen e drithërave

Rusia ka lëshuar një paralajmërim të ri te Perëndimi lidhur me marrëveshjen e drithërave me Ukrainën, duke thënë se duhet të plotësohen ...

Washington Post: Pse Ukraina do ta fitojë luftën?

Pamjet kanë qenë gjithmonë mashtruese kur bëhet fjalë për agresionin pushtues ushtarak të Vladimir Putinit në Ukrainë. Që në fillim, kapacitetet e Rusisë u mbivlerësuan. Si madhë...