Flamuri i NATO-s

NATO nuk planifikon dërgimin e trupave tokësore perëndimore në Ukrainë

NATO nuk planifikon të dërgojë trupa tokësore në Ukrainë, tha të martën një zyrtar i aleancës, pasi presidenti francez, Emmanuel Macron tha se asgjë nuk mund të përjashtohet.

“NATO dhe aleatët po ofrojnë mbështetje ushtarake të paprecedentë për Ukrainën”, tha zyrtari i NATO-s.

“Por nuk ka plane për trupa luftarake të NATO-s në Ukrainë”, shtoi ai.

Presidenti francez tha të martën se “asnjë konsensus” nuk ekziston për dërgimin e trupave tokësore perëndimore në Ukrainë, por shtoi se “asgjë nuk duhet të përjashtohet për të arritur objektivin tonë”.

“Rusia nuk mund të fitojë luftën”, tha Macron.

“Sipas ligjit ndërkombëtar, Ukraina ka të drejtën e vetëmbrojtjes dhe ne kemi të drejtën ta mbështesim atë”, tha zyrtari i NATO-s.

“Kjo është ajo që aleatët e NATO-s po bëjnë dhe do të vazhdojnë të bëjnë”, shtoi ai.

Udhëheqësi francez kishte pritur në Paris, në një samit, liderët e kontinentit.

Aty, udhëheqësit evropianë janë pajtuar të krijojnë një koalicion për të furnizuar Ukrainën me raketa me rreze të mesme dhe të gjatë veprimi dhe bomba, për të mbështetur përpjekjet e Kievit për të luftuar pushtimin e nisur nga Rusia.

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, presidenti polak Andrzej Duda, dhe udhëheqësit nga shtetet e Baltikut po ashtu morën pjesë në samit që zgjati deri në hënën mbrëma.

Shtetet e Bashkuara u përfaqësuan në samit me diplomatin kryesor për Evropë, James O’Brien, ndërkaq në samit mori pjesë edhe sekretari i Jashtëm i Britanisë, David Cameron. ​

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, që iu adresua samitit përmes video-lidhjes, u bëri thirrje udhëheqësve evropianë që të sigurohen që presidenti rus, Vladimir Putin, “nuk mund të shkatërrojë arritjet tona dhe të mos mund të zgjerojë agresionin e tij në shtete të tjera”.

Evropa do të ndihmojë Ukrainën “të marrë iniciativën dhe të veprojë së bashku në një kohë kur ka pasiguri në SHBA sa i përket ndihmës”, tha Macron, duke shtuar se në mesin e udhëheqësve që morën pjesë në samit kishte “konsensus të gjerë për të bërë më shumë dhe në mënyrë më të shpejtë”.

Rusia ka filluar pushtimin e Ukrainës në shkurt të vitit 2022./REL