Postet nga: AGRESIONI RUS

ICMP: Më shumë se 15,000 njerëz janë zhdukur gjatë luftës në Ukrainë

Më 24 shkurt 2022, Rusia e pushtoi Ukrainën në një përshkallëzim të madh të Luftës Ruso-Ukrainase, e cila filloi në vitin 2014. Pushtimi ka të ngjarë të ketë rezultuar ...

Ushtria ruse shkakton 'terror energjetik' në Ukrainë, dhjetë të vdekur në sulmet e fundit

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelenskiy i kërkoi Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara të veprojë kundër Rusisë lidhur me sulmet ajrore në infrastrukturën civile që i ...

Zhvillimet e fundit nga lufta Rusi - Ukrainë

Sot është dita e 273 e pushtimit rus të Ukrainës. 

Rusët akuzohen për djegien e trupave në një deponi në rajonin Kherson

Ukraina do t’i evakuojë civilët nga zonat e çliruara së fundmi në rajonet Kherson dhe Mykolaiv.

10 milionë ukrainas mbesin pa energji elektrike

Rusia ka nisur një valë tjetër sulmesh me dronë dhe raketa në të gjithë Ukrainën të enjten në mëngjes. Sulmet e fundit shënojnë sulmin e gjashtë ...

SHBA thotë se raketa në Poloni është lëshuar nga Ukraina në përpjekje për ta rrëzuar një predhë ruse

Zyrtarët amerikanë kanë thënë se raketa që goditi Poloninë të martën u qëllua nga forcat ukrainase në përpjekjet e tyre për ta rrëzuar ...

4.5 milionë ukrainas pa energji elektrike

Mbikëqyrësi bërthamor i OKB-së ka deklaruar se nuk ka gjetur asnjë shenjë të aktivitetit bërthamor të padeklaruar në tri lokacione në Ukrainë që i inspektoi me ...

Ukraina: Kievi u sulmua me dronë kamikazë

Të paktën tri shpërthime janë dëgjuar të hënën në kryeqytetin ukrainas, Kiev, pas aktivizimit të sirenave.