Postet nga: AGRESIONI RUS

Borrell: Rusia po kryen krime të vërteta të luftës

Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell, ka akuzuar Rusinë për kryerje “të krimeve të vërteta të luftës”, duke bllokuar eksportet e drithërave nga Ukraina.

Zhvillimet e fundit nga Lufta në Ukrainë

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy ka deklaruar se pret që Rusia do t’i intensifikojë sulmet ndaj Ukrainës dhe ndoshta do t’i godasë vendet e tjera evropiane ...

Guvernatori ushtarak ukrainas: Të gjitha urat për në Severodonjeck janë "shkatërruar"

Të gjitha urat jashtë qytetit lindor Ukrainas, Severodonjeck, janë shkatërruar dhe kushtet për njerëzit që mbeten në qytet janë "jashtëzakonisht të vështira", tha për ...

Zelensky: Ukrainasit po luftojnë për secilin metër të Severodonjeckut

Forcat ukrainase dhe ato ruse janë duke luftuar ashpër për të fituar kontrollin e Severodonjeckut, qytet në lindje të Ukrainës.

Amnesty International: Rusia ka kryer krime lufte në Kharkiv

Forcat ruse kanë marrë pjesën më të madhe të Sievierodonetsk, ku luftimet e ashpra në rrugë vazhdojnë pas një zjarri që shpërtheu në fabrikën kimike Azot, ku ...

Gjithçka varet nga ndihma e Perëndimit

Lufta në Ukrainë po vazhdon edhe sot në ditën e 107 me luftime të ashpra në rajonin e Sievierodonetsk ku trupat ukrainase pretendojnë se kanë avancuar në luftime të ashpra ...

OKB: Lufta në Ukrainë kërcënon me valë urie dhe varfërie në botë

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres ka paralajmëruar se lufta në Ukrainë kërcënon të lëshojë një valë të paprecedentë urie dhe varfërie ...

Zhvillimet e fundit nga lufta në Ukrainë

Forcat ukrainase janë zbrapsur nga një bombardim rus në qytetin lindor të vijës së parë të Sievierodonetsk dhe tani kontrollojnë vetëm rrethinat e tij. Serhiy Haidai, guvernatori i ...