Foto: BBC Good Food

Recetë: Pizeta me brokoli dhe djathë dhie

Përbërësit

120 g brokoli me kërcell të gjatë

miell i thjeshtë, në pluhur

220 gr brumë pica e freskët ose e ngrirë (i shkrirë nëse është i ngrirë)

3 lugë mascarpone

1 limon i prerë me lëkurë

1 kungull i njomë, i qëruar në rripa (hidhni thelbin e farës)

60 g djathë dhie të butë pa lëkurë

1 djegës i kuq, i prerë imët

vaj ulliri

Metoda e përgatitjes

HAPI 1

Ngroheni furrën në 240C/220C ventilator/gaz 9. Vendosni një tepsi në furrë që të nxehet.

HAPI 2

Vëreni një tigan mesatar me ujë të vlojë, shtoni brokolin dhe ziejini për 1 min. I kullojmë dhe i thajmë me letër kuzhine.

HAPI 3

Plurosni lehtë sipërfaqen e gatimit me pak miell. Ndani brumin në gjysmë dhe rrotullojeni në dy forma ovale. Përzieni mascarponen dhe lëkurën e limonit së bashku në një enë. Hiqeni tavën e nxehtë nga furra dhe përdorni një thikë palete për të transferuar fillin në tepsi. E lyejmë me mascarpone dhe sipër e hedhim brokolin dhe kungullin e njomë, më pas e rregullojmë me piper të zi. E vendosim sërish në furrë të piqet për 10-12 minuta ose derisa buzët të jenë të freskëta dhe të arta.

HAPI 4

Shpërndajeni djathin e grimcuar të dhisë dhe djegësin e kuq dhe spërkateni me pak vaj ulliri për ta përfunduar.

Linku: https://www.bbcgoodfood.com/recipes/broccoli-goats-cheese-pizzettes