// E premte ORA 21:20

0

16 Tetor 2015

Deputeti komunal shef në Gjykatën e Ferizajit,vendimet “Copy Paste” të gjyqësorit

Lajme

“Drejtësia në Kosovë”, sonte diskuton për politizimin e administratës së gjyqësorit. Hulumtimi sjell detaje se si një deputet komunal i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës njëkohësisht është shef në Gjykatën e Ferizajit.  Punësimi i deputetëve të komunës në Gjykatë  sipas Ligjit për Shërbimin Civil e ndalon kategorikisht një gjë të tillë.

Të gjeturat e “Drejtësia në Kosovë”, tregojnë se për këtë shkelje të ligjit kanë qenë në dijeni i gjithë stafi i Gjykatës, përfshirë edhe kryetarin e saj, i cili nuk e ka shumë të qartë nëse punëtorët e Gjykatës kanë, ose jo të drejtë të përfaqësojnë parti politike gjatë kohës kur ata punojnë në Gjykatë.

“Drejtësia në Kosovë ju sjell edhe qëndrimet e deputetit Delolli dhe të institucioneve kompetente të cilat tregojnë se ajo që ka ndodhur në Gjykatën e Ferizajit është shkelje e ligjit.

Siç ka transmetuar disa herë “Drejtësia në Kosovë, në gjyqësorin e Kosovës  mungesa më e madhe është mungesa e stafit administrativ dhe në Gjykatën e Ferizajit është toleruar që punonjësi i saj të mbajë njëkohësisht edhe post politik.

 Në pjesën e dytë të emisionit Drejtësia në Kosovë diskuton për vendimet Copy paste të gjyqësorit. Si u dënua për aksident trafiku një qytetarë i Prishtinës e në arsyetim të gjykimit shkruhet se ai vodhi rrymë. Si i shpjegon gjykata vendimet  e pakuptueshme dhe pse sipas Hamdi Ibrahimit në gjyqësorin tonë dënohen njerëz me vendime Copy Paste. Në fund të emisionit “Drejtësia në Kosovë” transmeton rubrikën ‘Policia’. Emisioni  “Drejtësia në Kosovë” transmetohet të  të premten në ora 22:20 dhe repriza të hënën në mesditë.

 

NDËRLIDHUR

Policia
 

Detajet rreth aksidentit ku vdiqën babai me dy djemtë

Babai me dy djemtë e tij kanë gjetur vdekjen në një aksident trafiku sot në rrugën Prizren-Zhur. Në këtë aksident janë të përfshira një veturë dhe kamioni i pastrimit të rrugëve nga bora. Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prizrenit, Admir Shala, për KALLXO.com thotë se dyshohet se shoferi i veturës ku ndodheshin viktimat kishte humbur […]

Aksident
 

Publikohen fotografi nga aksidenti në Zhur të Prizrenit

Tre veta vdiqën sot në një aksident trafiku në fshatin Zhur të Prizrenit. Zëvendëskryeminsitri, Behgjet Pacolli shprehi ngushëllime për këto vdekje duke publikuar fotografi të veturës pas aksidentit. “Sot tre veta vdiqën në këtë makinë në Zhur të Prizrenit. Keni kujdes! Mendoni për të afërmit tuaj, mbani shpejtësinë e lejuar. Ngushëllimet e mia më të […]

alternativa
 

Alternativa kërkon integritet të personave brenda institucioneve

Anëtari i Kryesisë së Alternativës, Hasan Preteni në një konferencë për media me temën “Sistemi i drejtësisë, defektet dhe ndryshimet që duhen bërë” tha se edhe pas 20 viteve pak zyrtarë të lartë janë dënuar për korrupsion. Preteni në emër të Alternativës ka thënë se kërkojnë që Legjislacioni te mos ndryshon pa ekspertize profesionale, dhe […]

Barna
 

Kamenicë, i konfiskohen barnat farmacisë pa licencë

Në fshatin Rogaqicë të Kamenicës, dje njësitë policore në bashkëveprim me inspektorët farmaceutik, kanë inspektuar një barnatore e cila nuk posedonte licencë për punë. Sipas policisë, nga ana e inspektorëve farmaceutik janë konfiskuar 600 lloje barnash në vlerë rreth 6000-7000 €. Ndërkaq, me urdhër të prokurorit i dyshuari është arrestuar. Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

Lumbardhi
 

Protestohet kundër ndërtimit të hidrocentralit në Lumbardh

Qytetarët e Pejës do të protestojnë kundër ndërtimit të hidrocentralit mbi rrjedhën e lumit Lumbardh. Kjo është bërë e ditur përmes rrjetit social ‘Facebook’ ku është paralajmëruar protesta me moton “Mos ma prek Lumëbardhin”. Protesta është organizuar nga komuniteti lokal i Pejës, ndërsa do të mbahet në sheshin e Pejës, të hënën nga ora 12:00. […]

TË FUNDIT

Policia
 

Detajet rreth aksidentit ku vdiqën babai me dy djemtë

Babai me dy djemtë e tij kanë gjetur vdekjen në një aksident trafiku sot në rrugën Prizren-Zhur. Në këtë aksident janë të përfshira një veturë dhe kamioni i pastrimit të rrugëve nga bora. Kryeprokurori i Prokurorisë Themelore të Prizrenit, Admir Shala, për KALLXO.com thotë se dyshohet se shoferi i veturës ku ndodheshin viktimat kishte humbur […]

Aksident
 

Publikohen fotografi nga aksidenti në Zhur të Prizrenit

Tre veta vdiqën sot në një aksident trafiku në fshatin Zhur të Prizrenit. Zëvendëskryeminsitri, Behgjet Pacolli shprehi ngushëllime për këto vdekje duke publikuar fotografi të veturës pas aksidentit. “Sot tre veta vdiqën në këtë makinë në Zhur të Prizrenit. Keni kujdes! Mendoni për të afërmit tuaj, mbani shpejtësinë e lejuar. Ngushëllimet e mia më të […]

alternativa
 

Alternativa kërkon integritet të personave brenda institucioneve

Anëtari i Kryesisë së Alternativës, Hasan Preteni në një konferencë për media me temën “Sistemi i drejtësisë, defektet dhe ndryshimet që duhen bërë” tha se edhe pas 20 viteve pak zyrtarë të lartë janë dënuar për korrupsion. Preteni në emër të Alternativës ka thënë se kërkojnë që Legjislacioni te mos ndryshon pa ekspertize profesionale, dhe […]

Barna
 

Kamenicë, i konfiskohen barnat farmacisë pa licencë

Në fshatin Rogaqicë të Kamenicës, dje njësitë policore në bashkëveprim me inspektorët farmaceutik, kanë inspektuar një barnatore e cila nuk posedonte licencë për punë. Sipas policisë, nga ana e inspektorëve farmaceutik janë konfiskuar 600 lloje barnash në vlerë rreth 6000-7000 €. Ndërkaq, me urdhër të prokurorit i dyshuari është arrestuar. Shpërndaje Cicëroje 1 Print Email

Balena
 

Islanda do të lejojë vrasjen e 2 mijë balenave brenda pesë viteve të ardhshme

Qeveria islandeze njoftoi se do të lejojë deri në 2,000 balena për t’u vrarë në pesë vitet e ardhshme, por që konservatorët thonë se është çnjerëzore, dhe se ka përfitime minimale ekonomike dhe sfidon ndalimin ndërkombëtar për vrasjen e balenave. Në një deklaratë, Ministria e Peshkimit dhe Bujqësisë të martën tha se maksimumi prej 209 […]

Tash

NA NDIQNI

Alternativa kërkon integritet të personave brenda institucioneve

by Xheneta Murtezaj
NA NDIQNI

Send this to a friend