Postet nga: ligji

Trajnimet për sigurinë në punë, për disa të padëgjuara

Një punëtor ndërtimi 55-vjeçar në Prishtinë ka frikë të vazhdueshme për sigurinë e tij në punë, për shkak të lartësisë së skelave dhe mungesë...

OSBE e shqetësuar me votimin e ligjit për KPM-në: Nuk u morën parasysh rekomandimet e ekspertëve ndërkombëtarë

Misioni i OSBE-së në Kosovë ka reaguar pas miratimit të ligjit të ri për Komisionin e Pavarur të Mediave (KPM) nga Kuvendi i Kosovës, duke e shprehur shqetë...

Tentoi të udhëtonte me pasaportë false përmes aeroportit të Prishtinës, arrestohet

Një person ka përfunduar në pranga pasi i njëjti dyshohet me pasaportë flasë ka tentuar të udhëtojë përmes aeroportit të Prishtinës.

KEK-u pas protestës së banorëve të Shipitullës: Shqetësimet i kemi adresuar tek organet e drejtësisë

Korporata Energjetike e Kosovës (KEK) ka reaguar pas protestës së banorëve të fshatit Shipitullë para këtij institucioni.

Vrasja në Balincë të Malishevës në gusht të 2023-tës, aktakuzë ndaj 9 personave

Prokuroria e Gjakovës, ka njoftuar se ka ngritur aktakuzë kundër nëntë të pandehurve në lidhje me rastin e vrasjes së rëndë të ndodhur më datë 31.08.2023, në ...

Aksioni kundër fajdeve në Gjilan, viktima u detyra ta shiste kompaninë në vlerë 600 mijë euro

Policia e Kosovës ka dhënë detaje për aksionin kundër fajdeve ku ka treguar edhe për arrestimin e dy personave.

Vrasje në tentativë në Kamenicë, policia po e heton rastin

Të shtunën , më 08.06.2024, në fshatin Laqiq të Kamenicës ka ndodhur një rast i vrasjes në tentativë.

"Ligj vetëm në letër": Kosova cilësohet jomikpritëse për personat LGBTI+

Mospranim, dhunë psikologjike e fizike, diskriminim. Personat e komunitetit LGBTI+ (lesbiket, homoseksualët, biseksualët, transgjinorët, ndërgjinorët e të tjerë) në Kosovë dhe aktivistët për ...