Vetitë Mrekullibërëse të Qepës së Pjekur

Të gjithë i njohim vetitë e qepës të cilat ndikojnë pozitivisht në shëndetin tonë.

Por a keni dëgjuar se edhe qepët e pjekura mund t’i japin zgjidhje disa problemeve shëndetësore.

Sipas studimeve nëse vuani nga sëmundje kronike të veshit, thjesht aplikoni një shtresë me qepë të pjekur mbi veshin tuaj, dhe mbajeni atë për pak kohë.

Konsumoni një qepë të pjekur me pak vaj ulliri dy herë në ditë, një herë pasdite dhe një herë në mbrëmje, për trajtimin e problemeve me qarkullimin e gjakut.

Qepa e pjekur me pak vaj ulliri në mbrëmje ju ndihmon edhe në parandalimin e sëmundjeve të stomakut.

Ajo trajton edhe ulçerat.

Qepën mund ta piqni për disa minuta bashkë me lëkurën e saj. Pasi piqet priteni në copa të vogla.

Qepa e pjekur mund t’ju ndihmojë të qetësojë plagët në duar apo në pjesë të tjera të trupit. Ajo zvogëlon inflamacionin, heq lythat dhe përmirëson shëndetin e lëkurës.

Në rastin e trajtimit të plagëve, së pari, lani zonën e prekur dhe më pas aplikoni një qepë të pjekur. /21Media

Kaçaniku në pritje të ujit

by Qëndresë Mustafa
NA NDIQNI

Send this to a friend