Takimi i kryetarëve të degëve të LDK-së Foto: LDK

LDK mbledh Kryesinë

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka njoftuar se sot do të mblidhet kryesia e kësaj partie.

Sipas njoftimit, kryesia do të mblidhet në orën 10:00.

Mbledhja e kryesisë së LDK-së, vjen pas bllokadës së krijuar në mes kësaj partie dhe Lëvizjes Vetëvendosje për krijimin e koalicionit qeverisës.

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, dje ka konfirmuar se bisedimet për koalicion qeveritar me LDK-në nuk kanë prodhuar marrëveshje.

Në një deklaratë të lëshuar në Facebook, Kurti ka thënë se bisedimet nuk kanë prodhuar rezultat.

Një ditë para se Kuvendi i dalë nga zgjedhjet e 6 tetorit të konstituohet, Kurti ka thënë se do të provojë të gjejë një zgjidhje deri në momentin e fillimit të seancës, e cila është thirrur për sot në orën 15:00.

Kurse, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa, ka reaguar pas njoftimit nga kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje për dështimin e bisedimeve për formimin e koalicionit qeverisës mes këtyre dy partive.

Isa Mustafa thotë se për të dhe LDK-në, negociatat nuk kanë dështuar.

“Ka dështuar strategjia e Vetëvendosjes për ta siguruar para publikut epitetin e palës parimore dhe gjeneroze në negociata dhe për t’ia hedhur fajin LDK-së”, ka shkruar Isa Mustafa në Facebook.