Teknologji, prezantohet telefoni 'Barbie'

Vera e kaluar u karakterizua nga dy filma që mbushën kinematë në mbarë botën. Njëri është filmi ‘Oppenheimer’, historia e babait të bombës atomike dhe tjetri është ‘Barbie’, pas së cilës bota u çmend sërish pas kukullës popullore. 

Ndonëse ka kaluar më shumë se gjysmë viti nga shfaqja e filmit në kinema, duket se ‘barbiemania’ vazhdon ende, sepse telefoni zyrtar ‘Barbie’ u shpall në panairin më të madh në botë të pajisjeve celulare, Mobile World Congress, i cili po zhvillohet aktualisht në Barcelonë.

Kjo pajisje u njoftua nga kompania HMD (Human Mobile Devices), e cila njihet më së shumti për prodhimin e telefonave Nokia, dhe tani ata kanë nënshkruar një partneritet me Mattel, falë të cilit fansat e kukullës së njohur ‘Barbie’ do të mund të blejnë një telefon ‘Barbie’. Tani për tani HMD sapo ka bërë të ditur prezantimin e pajisjes, por nuk i kanë publikuar ende fotot e saj, as çmimin, dhe tani për tani ajo që dihet është se telefoni Barbie do të jetë një pajisje rrokullisje rozë me “një prekje shkëlqimi”. 

Por nëse keni menduar menjëherë të blini këtë pajisje, me siguri do të zhgënjeheni nga fakti se ky nuk është një smartphone klasik, por një i ashtuquajtur telefon me funksione, domethënë një telefon celular që nuk funksionon në një sistem operativ, as nuk ka opsione të avancuara si telefonat modernë. Në plan të parë, nuk ka lidhje me internetin dhe nuk ka ekran me prekje, por vjen me butona të modës së vjetër. Pajisjet e tilla ishin të njohura në fillim të këtij shekulli dhe ishin të destinuara kryesisht për të bërë thirrje dhe për të dërguar SMS. Kjo është arsyeja pse HMD po e reklamon atë si një telefon që sjell stil, nostalgji dhe një detox dixhital shumë të nevojshëm.

Duke qenë se shumica e njerëzve sot nuk mund ta imagjinojnë jetën pa një smartphone dhe aplikacionet e shumta që përdorim çdo ditë, telefoni ‘Barbie’ ndoshta nuk do të jetë telefoni kryesor i askujt, por kjo është arsyeja pse ai mund të jetë interesant si një pajisje e dytë për t’u përdorur në situatat kur njerëzit duan të ikin nga përditshmëria dixhitale dhe njoftimet e shumta nga telefonat inteligjentë, por duan të kenë një pajisje për të komunikuar me të dashurit e tyre.

Meqenëse HMD nuk është një markë e njohur globalisht, ata besojnë se partneriteti me Mattel do t’i ndihmojë ata ta bëjnë emrin e tyre të njohur për më shumë njerëz në mbarë botën. Në pozicionimin më të mirë të markës, ata ndoshta do të ndihmohen nga të famshëm dhe influencues të njohur të cilët mund të përfshihen gjithashtu në fushatën reklamuese për telefonin ‘Barbie’./Cnet