Kitara e thyer nga këngëtari i Nirvana-s shitet për gati 600,000 dollarë

Një kitarë e thyer nga Kurt Cobain, frontmeni i ndjerë i grupit amerikan të rock-ut Nirvana, është shitur në ankand për gati 600,000 dollarë (480,000 paund), raporton BBC.

Fender Stratocaster i zi i thyer pritej të shitej për një të dhjetën e asaj shume në ankandin e së shtunës në “Hard Rock Cafe” në Nju Jork.

Cobain, i cili vrau veten në vitin 1994, ishte i njohur për performancat e tij intensive.

Kitara u shkatërrua, ndërsa Nirvana po punonte në albumin e tyre të ri, Nevermind, në fillim të viteve 1990.

Kitara është bashkuar sërish, por nuk mund të luhet më.

Instrumenti nënshkruhet nga të tre anëtarët e grupit në një shënues argjendi. Ai përmban gjithashtu një mbishkrim të dashur nga Cobain për mikun dhe bashkëpunëtorin e tij muzikor Mark Lanegan – i cili vdiq vitin e kaluar.

Cobain, i cili shpesh e shkruante gabim emrin e tij, nënshkroi instrumentin “Kurdt Kobain”.

Sipas shtëpisë së ankandit, Cobain ia dha kitarën Lanegan-it gjatë turneut të Nirvana-s në Amerikën e Veriut në vitin 1992.

Identiteti i blerësit nuk dihet. Ankandët e emërojnë pronarin e mëparshëm si Tony Palmer.

Dy vjet më parë, kitara akustike e përdorur nga Cobain për performancën e tij legjendare në MTV Unplugged në fund të vitit 1993 u shit për 6 milionë dollarë./BBC