Postet nga: amerikë

Anchor Brewing: Fabrika më e vjetër e birrës artizanale në Amerikë mbyllet pas 127 vjetësh

Prodhuesi i birrës që u themelua në San Francisko në vitin 1896, që e promovon veten si prodhuesi i parë artizanal i birrës në Amerikë, po mbyll dyert e ...

Kantautori Skender Beck, shqiptari që po bën emër në tregun muzikor amerikan

Këngëtari i muzikës rock, shqiptaro-amerikani Skender Beck, sa po ka publikuar këngën e tij të parë në gjuhën shqipe “Sa larg”. Kënga është ...

Në tokën pa det, kosovari ndërton barka oqeanike

Edhe pse asnjë pjesë e Kosovës nuk prek vijën bregdetare, realiteti gjeografik nuk e ka penguar një të ri kosovar të ndërtojë barka peshkimi profesionale që kalojnë ...

Ministrja Gërvalla udhëton në SHBA

Pa ndonjë paralajmërim të mëhershëm, ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës dhe zëvendëskryeministrja Donika Gërvalla ka udhëtuar për në ...

Biden shpall planin Kombëtar të Infrastrukturës së automjeteve elektrike prej 5 miliardë dollarësh

Plani fokusohet në ndërtimin e stacioneve të karikimit përgjatë korridoreve të caktuara të karburantit alternativ.

TikTok vazhdon të pushtojë Amerikën, tani pjesë edhe në televizorët Samsung dhe LG

Rrjeti social i njohur TikTok, pasi është bërë pjesë edhe e Amazon Fire TV, po vazhdon të bëhet pjesë edhe e prodhuesve koreanë të televizorëve - Samsung ...

Nju Jork, fillon pushimi nga puna i punonjësve shëndetësorë të pavaksinuar

Mijëra punonjës të kujdesit shëndetësor në Nju Jork morën të paktën një dozë të vaksinës kundër COVID-19 para hyrjes në fuqi të ...

Nju Orlins fillon evakuimet në pritje të uraganit Ida

Parashikuesit e motit paralajmëruan banorët përgjatë bregut të shtetit të Luizianës që të nxitojnë përgatitjet sot në pritje të uraganit Ida, i cili pritet të ...