Libraria Dukagjini, e vendosur në Bulevardin 'Nënë Tereza' në Prishtinë. Foto: Urim Krasniqi / Prishtina Insight.

Librat më të shitur në botë gjatë 2020-tës

Lexuesit këtë vit kanë pasur mundësinë të lexojnë edhe librat më voluminoz, të cilët  më parë nuk kanë gjetur kohë të i lexojnë.

Gjiganti Amazon ka renditur 50 librat më të shitur gjatë vitit “pandemik” duke përfshirë zhanre të ndryshme.

Sipas kësaj renditje librat më të shitur janë autobiografitë dhe e figurave të shquara botërore, biografitë e figurave të famshme, dramat romantike, trilerë nga problemet shoqërore, libra imagjinarë e ilustrativë e ata për fëmijë.

Më poshtë gjeni 11 nga 50 librat më të shitur të kategorizuara nga zinxhiri i kompanisë së librave Amazon.

 

 

  1. “A Promised Land” nga Barack Obama

Një llogari tërheqëse, thellësisht personale e historisë në krijim e sipër, nga presidenti i 44-të i SHBA-së, Barack Obama.

Në vëllimin të kujtimeve të tij presidenciale, Barack Obama tregon historinë e odisesë së tij të pamundur nga i riu që kërkon identitetin e tij te udhëheqësi i botës së lirë, duke përshkruar me detaje personale arsimin e tij politik dhe momentet historike të mandatit të parë në presidencën e tij historike. Një kohë transformimi dhe trazirash dramatike.

“A Promised Land”

Obama i çon lexuesit në një udhëtim tërheqës nga aspiratat e tij më të hershme politike në fitoren kryesore të Grupit të Iowa-s që demonstroi fuqinë e aktivizmit bazë në natën e pellgut të 4 nëntorit 2008, kur ai u zgjodh presidenti i 44-të i Shteteve të Bashkuara, duke u bërë afro-amerikani i parë për të mbajtur postin më të lartë të kombit.

 

  1. “Too Much and Never Enough: How My Family Created the World’s Most Dangerous Man” nga Mary L.Trump

 

Në këtë portret zbulues, autoritativ të Donald J. Trump dhe familjes toksike që e bëri atë, Mary L. Trump, një psikologe klinike e trajnuar dhe mbesa e vetme e Trump-it, vë në pah një dritë të ndritshme në historinë e errët të familjes së tyre në mënyrë që të shpjegojë se si xhaxhai u bë njeriu që tani kërcënon shëndetin, sigurinë ekonomike dhe strukturën shoqërore të botës.

Too Much and Never Enough: How My Family Created the World’s Most Dangerous Man”

Mary Trump kaloi pjesën më të madhe të fëmijërisë së saj në shtëpinë e madhe dhe imponuese të gjyshërve të saj në zemër të Queens, New York, ku Donald dhe katër vëllezërit e motrat e tij u rritën. Ajo përshkruan një makth traumash, marrëdhënie shkatërruese dhe një kombinim tragjik neglizhence dhe abuzimi. Ajo shpjegon se si ngjarjet specifike dhe modelet e përgjithshme familjare krijuan njeriun e dëmtuar që aktualisht zë Zyrën Ovale, duke përfshirë marrëdhënien e çuditshme dhe të dëmshme midis Fred Trump dhe dy djemve të tij më të vjetër, Fred Jr. dhe Donald.

 

  1. “Where the Crawdads Sing” nga Delia Owens

Për vite me radhë, thashethemet për “Marsh Girl” kanë ndjekur Barkley Cove, një qytet i qetë në bregdetin e Karolinës së Veriut. Kështu që në fund të vitit 1969, kur Chase Andrews i pashëm u gjet i vdekur, vendasit menjëherë dyshojnë në Kya Clark, e ashtuquajtura “Vajzë Marsh.” Por Kya nuk është ajo që thonë ata. E ndjeshme dhe inteligjente, ajo ka mbijetuar për vite me radhë vetëm në kënetën që ajo e quan në shtëpi, duke gjetur miq në pulëbardha dhe mësime në rërë. Pastaj vjen koha kur ajo dëshiron të preket dhe të dashurohet. Kur dy të rinj nga qyteti intrigohen nga bukuria e saj e egër, Kya hap veten për një jetë të re – derisa të ndodhë e pamendueshmja.

 

“Where the Crawdads Sing”

Aty ku Crawdads këndojnë është njëkohësisht një ode e hollë e botës natyrore, një histori zemërdhënëse e moshës madhore dhe një përrallë befasuese e vrasjes së mundshme. Owens na kujton se ne jemi formuar përgjithmonë nga fëmijët që kemi qenë dikur, dhe se të gjithë u nënshtrohemi sekreteve të bukura dhe të dhunshme që mban natyra.

 

  1. “My First Learn to Write Workbook: Practice for Kids with Pen Control, Line Tracing, Letters, and More!” nga Crystal Radke

 

Një jetë e tërë e aftësive të komunikimit fillon këtu, libri i fundit i punës me shkrim për fëmijët 3 deri në 5 vjeç

Vendosni fëmijët që të kenë sukses në shkollë me një udhëzues të mësojnë të shkruajnë për fëmijët që u mëson atyre shkronja, forma dhe numra ― dhe e bën atë argëtuese. Libri im i parë i punës për të mësuar të shkruaj prezanton shkrimtarët e hershëm me kontrollin e duhur të stilolapsit, gjurmimin e vijave dhe më shumë me dhjetëra ushtrime të shkrimit të dorës që tërheqin mendjen e tyre dhe rrisin aftësitë e tyre të të kuptuarit të leximit dhe shkrimit.

“My First Learn to Write Workbook: Practice for Kids with Pen Control, Line Tracing, Letters, and More!”

Ky libër aktivitetesh për fëmijë përfshin:

75+ Faqet e praktikave– aktivitete tërheqëse me laps në letër si lidhja e pikave dhe plotësimi i boshllëkut ofrojnë përsëritje të mjaftueshme për mësim të vërtetë, por larmi të mjaftueshme për t’i mbajtur fëmijët të interesuar.

Argëtim shumëngjyrësh ― Kjo libër pune është plot me fotografi dhe ilustrime të dobishme ndezin imagjinatën e fëmijëve dhe do t’i entuziazmojnë ata që të vazhdojnë të praktikojnë.

Ndërtimi gjithëpërfshirës i aftësive ― Ndërsa shqyrtojnë këto ushtrime, fëmijët mësojnë të lexojnë të kuptuarit dhe shkronjat, si dhe numrat, kontrollin e stilolapsit dhe aftësitë motorike të imëta.

 

  1. “Midnight Sun” nga Stephenie Mayer

 Autorja bestseller Stephenie Meyer bën një kthim triumfues në botën e muzgut me historinw ikonike tw dashurisë së Bella dhe Edward e treguar nga këndvështrimi i vampirit.

Kur Eduard Cullen dhe Bella Swan u takuan në muzg, lindi një histori dashurie.

“Midnight Sun”

Kjo përrallë e paharrueshme siç tregohet nga sytë e Eduardit merr një kthesë të re dhe të vendosur të errët. Takimi me Bella është edhe ngjarja më nervoze dhe intriguese që ai ka përjetuar në të gjitha vitet e tij si vampir. Ndërsa mësojmë më shumë detaje tërheqëse për të kaluarën e Eduardit dhe kompleksitetin e mendimeve të tij të brendshme, ne e kuptojmë pse kjo është lufta përcaktuese e jetës së tij. Si mund të justifikohet ndjekja e zemrës së tij nëse do të thotë ta çosh Bella-në në rrezik?

Në “Midnight Sun” Stephenie Meyer sjell një roman epik rreth kënaqësive të thella dhe pasojave shkatërruese të dashurisë së pavdekshme.

 

  1. “Untamed” nga Glennon Doyle

Libër trazues, i detyrueshëm dhe i butë, “Untamed” është njëkohësisht një kujtim intim dhe një thirrje zgjimi galvanizuese.

Historia se si një grua mësoi se një nënë e përgjegjshme nuk është ajo që vdes ngadalë për fëmijët e saj, por ajo që u tregon atyre se si të jetojnë plotësisht.

“Untamed”

Rrëfimi i lundrimit në divorc, formimi i një familjeje të re të përzier dhe zbulimi se prishja ose tërësia e një familje nuk varet nga struktura e saj, por nga aftësia e secilit anëtar për ta sjellë veten e saj të plotë në tryezë. Dhe është historia se si secili prej nesh mund të fillojë të besojë vetveten mjaftueshëm për të vendosur kufij, për të bërë paqe me trupat, për të nderuar zemërimin dhe thyerjen e zemrës dhe për të çliruar instiktet tona më të vërteta, të egra në mënyrë që të bëhemi gra që më në fund mund të shohim veten dhe thuaj: Ja ku është ajo.

 

  1. “If Animals Kissed Good Night” nga Ann Whitford Paul

Po sikur kafshët të bënin atë që TI bën? Kjo histori bestseller imagjinon sesi kafshët do të puthnin të dashurit e tyre natën e mirë!

“If Animals Kissed Good Night”

Nëse kafshët puthen natën e mirë si ne … si do ta bënin atë? Xhirafa dhe i vogli i tij shtrinin qafën lart, ujku dhe këlyshi i tij putheshin dhe pastaj HOWL, dhe Sloth dhe foshnja e saj do të lëviznin shumë ngadalë. Dhe në të gjithë mbretërinë e kafshëve, çdo krijesë do të ndante dashurinë në një mënyrë unike.

 

  1. “White Fragility: Why It’s So Hard for White People to Talk About Racism” nga Robin Di Angelo 

 

Libri më i shitur i “New York Times” që eksploron reagimet kundërproduktive që kanë njerëzit e bardhë kur supozimet e tyre rreth racës sfidohen dhe se si këto reagime mbajnë pabarazinë racore.

“White Fragility: Why It’s So Hard for White People to Talk About Racism”

Në këtë “libër jetësor, të domosdoshëm dhe të bukur” (Michael Eric Dyson), arsimtari antiracist Robin DiAngelo ndriçon me shkathtësi fenomenin e brishtësisë së bardhë dhe “na lejon të kuptojmë racizmin si një praktikë që nuk kufizohet vetëm tek” njerëzit e këqij “(Claudia Rankine). Duke iu referuar lëvizjeve mbrojtëse që bëjnë njerëzit e bardhë kur sfidohen në mënyrë raciale, brishtësia e bardhë karakterizohet nga emocione të tilla si zemërimi, frika dhe faji, dhe nga sjelljet përfshirë argumentimin dhe heshtjen. Këto sjellje, nga ana tjetër, funksionojnë për të rivendosur ekuilibrin racor të bardhë dhe për të parandaluar çdo dialog kuptimplotë ndër-racor. Në këtë eksplorim të thelluar, DiAngelo shqyrton sesi zhvillohet brishtësia e bardhë, si mbron pabarazinë racore dhe çfarë mund të bëjmë për t’u angazhuar në mënyrë më konstruktive.

 

  1. The Room Where It Happened: A White House Memoir” nga John Bolton

 

Si Këshilltar i Sigurisë Kombëtare të Presidentit Trump, John Bolton kaloi shumë nga 453 ditët e tij në dhomën ku ndodhi dhe faktet flasin vetë.

Rezultati është një kujtim i Shtëpisë së Bardhë që është tregimi më gjithëpërfshirës dhe thelbësor i Administratës Trump, dhe një nga të paktët deri më tani nga një zyrtar i nivelit të lartë. Me qasje pothuajse të përditshme te Presidenti, John Bolton ka prodhuar një interpretim të saktë të ditëve të tij brenda dhe rreth Zyrës Ovale. Ajo që Bolton pa e habiti atë: një President për të cilin rizgjedhja ishte e vetmja gjë që kishte rëndësi, edhe nëse do të thoshte rrezikimin ose dobësimin e kombit.

“The Room Where It Happened: A White House Memoir”

 “Unë jam i vështirë për të identifikuar ndonjë vendim domethënës të Trump-it gjatë mandatit tim që nuk ishte nxitur nga llogaritjet e rizgjedhjes,” shkruan ai. Në fakt, ai argumenton se Shtëpia bëri keqpërdorim të fajësimit duke e mbajtur ndjekjen e tyre të përqendruar ngushtë në Ukrainë kur shkeljet e ngjashme me Ukrainën e Trump ekzistonin në të gjithë gamën e plotë të politikës së tij të jashtme – dhe Bolton dokumenton saktësisht ato që ishin, dhe përpjekjet nga ai dhe të tjerët në administrata për të ngritur alarme rreth tyre.

 

  1. The Ballad of Songbirds and Snakes” nga Suzanne Collins

 

Nw mëngjesin që do të fillojw edicioni i dhjetë i “Lojwrave tw Urisë” në Kapitol, tetëmbëdhjetë vjeçari Coriolanus Snow po përgatitet për një goditje të tij me lavdi si mentor në lojërat. Shtëpia dikur e fuqishme e Dëborës ka rënë në kohë të vështira, fati i saj varet nga shansi i hollë që Coriolanus të jetë në gjendje të tejkalojë, të mashtrojë dhe të tejkalojë kolegët e tij studentë për të mentoruar haraçin fitues.

“The Ballad of Songbirds and Snakes”

Shanset janë kundër tij. Atij i është dhënë detyra poshtëruese e mentorimit të homazheve femra nga Distrikti 12, më e ulta e të ultës. Fatet e tyre tani janë të ndërthurura plotësisht – çdo zgjedhje që bën Coriolanus mund të çojë në favor ose dështim, triumf ose shkatërrim. Brenda arenës, do të jetë një luftë për vdekje. Jashtë arenës, Coriolanus fillon të ndjehet për haraçin e tij të dënuar. . . dhe duhet të peshojë nevojën e tij për të ndjekur rregullat kundër dëshirës së tij për të mbijetuar pa marrë parasysh se çfarë duhet.

 

    11. “Dog Man: Grime and Punishment: From the Creator of Captain Underpants”  nga Dav Pikley

 

Majori ka mjaftuar me shenjtorët e Dog Man në librin e nëntë të autorit dhe artistit më i shitur në mbarë botën, Dav Pilkey.

Njeriu i qenve dorëzon distinktivin e tij dhe pastron tryezën, por ndërsa ai mund të jetë pa punë, ai nuk ka ende shpresë. Me miqtë e tij në krah, a mundet Dog Man të gërmojë veten nga kjo vrimë dhe të kthehet përsëri në forcë?

“Dog Man: Grime and Punishment: From the Creator of Captain Underpants”

Autori i serieve jashtëzakonisht të famshme të Dog Man, Dav Pikley i apelon lexuesit e të gjitha moshave dhe eksploron tema universale pozitive, duke përfshirë ndjeshmërinë, mirësinë, këmbënguljen dhe rëndësinë e të bërit mirë.