array(1) {
 [0]=>
 array(3) {
  ["square_thumb"]=>
  bool(true)
  ["archive_color"]=>
  string(7) "#ae1919"
  ["menu_attr"]=>
  string(5) "Ekipi"
 }
}
Antigonë Isufi

Antigonë Isufi

Antigonë Isufi është gazetare në KALLXO.com dhe Prishtina Insight. Studimet Bachelor i ka përfunduar në Universitetin e Prishtinës “Hasan Prishtina”, Fakulteti i Filologjisë – Departamenti i Gazetarisë.

Ajo iu bashkua ekipit tonë në shtator të vitit 2019 fillimisht si praktikante, pastaj gazetare në KALLXO.com. Fokusi i saj është politika, me theks të veçantë politika e jashtme. Përveç tyre, ajo trajton tema të gjata për ndryshimet shoqërore, socio-kulturore, të drejtat e njeriut, por jo vetëm.

Në vitin 2021, Antigona fitoi çmimin e dytë për ambientin nga organizata ÇOHU!, për artikullin “Kosovo’s ‘urban chaos’ blamed on disappearing greenery”. Ndërsa në vitin 2022, artikulli i saj “Ikni trima se po vjen mbretnesha”, u botua në gjuhën angleze në librin“Prishtina in 53 buildings”, libër që portretizon shumëanshëm kryeqytetin e Kosovës duke përdorur arkitekturën si prizëm për të kuptuar politikën, kulturën dhe gjendjen ekonomike. Ndërsa në gusht të vitit 2023, Antigona ka fituar çmimin “ Hero Harmony Award” nga Zyra Rajonale për Bashkëpunim Rinor (RYCO) dhe Ambasada Gjermane për  kategorinë “Education and Research”, me artikullin “Love divided: Kosovar-Serbian Couple Struggle to Build a Home in Disapproving Society.”

Antigonës nuk i pëlqen emri i saj që rrjedh nga mitologjia greke, por për paradoks lexon filozofi, sidomos greke dhe i pëlqen të nxisë diskutime të brendshme për dilema filozofike.

Ministri Maqedonci kërkon nga NATO t'i trajtojë me seriozitet lëvizjet e Serbisë pranë kufirit me Kosovën

Ish-ushtarët në gjyqin për masakrat në fshatrat e Pejës i kërkojnë gjykatës serbe lirim nga akuzat

Opozita bojkoton mbledhjen, Projektligji për tekste shkollore procedohet në komisionet e përhershme

Gërvalla i flet kryesuesit të OSBE-së për rëndësinë që ka anëtarësimi i Kosovës në këtë organizatë

Osmani pas takimit me kryesuesin e OSBE-së: Anëtarësimi i Kosovës në institucionet euroatlantike, triumf për demokracinë

Aplikimi i Kosovës, një nga pikat kryesore në sesionin pranveror të Këshillit të Europës

Stafi civil dhe politik i Kuvendit marrin shtesën prej 600 eurosh që ua kishte "bllokuar" Thesari

Kuvendi verifikon votat për Projektligjin për tekste shkollore që u kontestuan nga disa deputetë të LVV-së

Presidentja Osmani i nderon me medalje studentët e UP-së që zunë vendin e tretë në botë në garën e drejtësisë

Votimet në komunat veriore, fillon afati për dorëzimin e kërkesave për akreditimin e vëzhguesve

Ministri Sveçla alarmoi se "400 ekstremistë" po trajnohen afër kufirit, KFOR-i flet për gjendjen e sigurisë

Pritjet që Kosova të futet pa fusnotë në Këshillin e Europës

U raportua që Aivo Orav do të jetë shef i ri i Zyrës së BE-së në Kosovë, përgjigjen nga BE-ja

Bislimi: Serbia e ka shkelur sërish marrëveshjen duke votuar kundër anëtarësimit të Kosovës në KiE

Bislimi s’e bën të madhe votën kundër Kosovës të delegates së Malit të Zi në Këshillin e Europës