Presidenti rus, Vladimir Putin.

Franca dhe Gjermania kërkojnë nga Putin të zhvillojë 'bisedime të drejtpërdrejta dhe serioze' me Zelenskyn

Udhëheqësit e Francës dhe Gjermanisë i kanë kërkuar presidentit rus, Vladimir Putin, që të zhvillojë negociata të drejtpërdrejta dhe serioze me presidentin e Ukrainës.

Sipas zyres së kancelarit gjerman, Emmanuel Macron dhe Olaf Scholz folën me Putinin në telefon për 80 minuta.

Dyshja “këmbëngulën për një armëpushim të menjëhershëm dhe një tërheqje të trupave ruse”, tha zyra e kancelarit, raporton BBC.

Udhëheqësi rus tha se Moska ishte e hapur për rifillimin e dialogut me Kievin, sipas Kremlinit.

Ai nuk përmendi mundësinë e bisedimeve të drejtpërdrejta midis Putinit dhe homologut të tij ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Presidenti ukrainas, Vlodymyr Zenelskyy tha më herët se ai nuk ishte “i etur” për bisedime, por shtoi se ato ka të ngjarë të jenë të nevojshme për t’i dhënë fund konfliktit.

Delegacionet ruse dhe ukrainase kanë mbajtur raunde të shumta bisedimesh nga distanca dhe personalisht që nga pushtimi i Rusisë më 24 shkurt, por përpjekjet kanë ngecur.

Franca dhe Gjermania i kërkuan gjithashtu Putin të lirojë 2500 luftëtarë ukrainas të marrë si robër lufte në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol.

Fabrika e përhapur u bë streha e fundit në qytetin port jugor, i cili duroi bombardimet e pamëshirshme nga forcat ruse dhe tani shtrihet në rrënoja.

Në fillim të këtij muaji, zyrtarët e Moskës thanë se luftëtarët e fundit që mbronin fabrikën ishin dorëzuar, ndërsa presidenti Zelenskyy tha se atyre u ishte dhënë leja për t’u larguar.

Rusia ka thënë më parë se më shumë se 900 luftëtarë u transferuan në një koloni burgu të rihapur në Olenivka, një fshat në Donetsk të pushtuar nga Rusia. Një numër më i vogël me plagë të rënda u dërguan në një spital në qytetin e Novoazovsk, gjithashtu në Donetsk.

Ukraina shpreson se ata do të lirohen si pjesë e një shkëmbimi të të burgosurve – por Rusia nuk e ka konfirmuar këtë. Disa ligjvënës rusë argumentojnë se luftëtarët duhet të gjykohen apo edhe të ekzekutohen.

Gjithashtu gjatë bisedës, liderët francezë dhe gjermanë i kërkuan Putin të heqë bllokadën e Rusisë ndaj portit ukrainas të Odesa-s, për të lejuar eksportet e grurit. Kremlini tha se Putin ofroi të shikonte opsionet, për të ndihmuar në adresimin e rrezikut të një krize globale të ushqimit – por kërkoi që Perëndimi të hiqte sanksionet.

Rusia paralajmëroi gjithashtu Francën dhe Gjermaninë kundër shtimit të furnizimeve me armë në Ukrainë, duke thënë se kjo mund të rrisë edhe më tej destabilitetin./BBC