Postet nga: Bisedimet

Takimi i javës së ardhshme në Bruksel, Bislimi konfirmon pjesëmarrjen

Besnik Bislimi, zëvendëskryeministër dhe kryenegociator në bisedimet me Serbinë, ka konfirmuar përmes këshilltarit të tij, Klisman Kadiu, pjesëmarrjen në takimin e së martës, ...

Sulmi terrorist ndaj Kosovës, Kurti për Sky News: Duhet të jemi të përgatitur për tentativa të ngjashme në të ardhmen

Kryeministri i vendit, Albin Kurti në një intervistë dhënë për Sky News ka folur për sulmin terrorist të një grupi serbësh prej më shumë se 30 personave ...

Osmani: Serbia të mbahet përgjegjëse për shkeljen e Marrëveshjes drejt normalizimit

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se me sulmin në Banjskë më 24 shtator, Serbia ka shkelur Marrëveshjen drejt normalizimit të raporteve.

Vuçiq: Është e qartë se Kurti nuk dëshiron marrëveshje për Asociacionin

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha më 15 shtator se për të ishte “e qartë që në fillim” se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nuk dëshiron “asnjë ...

Ambasadori gjerman për takimin e 14 shtatorit në Bruksel: Nuk ka më lojëra fajësimi

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jörn Rohde, ka thënë se ujdia e Ohrit mes Kosovës dhe Serbisë duhet të nis të zbatohet tani.

Vuçiq për Vidovdan: Nuk e di se si do të shkojë me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se “pret shumë telashe dhe probleme në Kosovë”, por nuk specifikoi më shumë.

OKB-ja bisedon për krizën në Afganistan pa talibanët

Autoritetet talibane të Afganistanit do të mungojnë në bisedimet e udhëhequra nga Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB), që do të nisin të hënën. Në këto ...

Shqiptarë e serbë të zhgënjyer me aneksin e marrëveshjes Kosovë-Serbisë

Më 18 mars, Kosova dhe Serbia në Ohër të Maqedonisë së Veriut u dakorduan për aneksin e zbatimit të Marrëveshjes drejt normalizimit të marrëdhënieve.