Postet nga: Bisedimet

Zelensky kërkon që bisedimet për anëtarësimin e Ukrainës në BE të nisin këtë vit

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka thënë se pret që bisedimet për anëtarësimin e Ukrainës në Bashkimin Evropian, të nisin në fund të këtij viti.

SHBA dhe Kina mbajnë hapur linjat e komunikimit, por tensionet vazhdojnë

Udhëheqësit e Shteteve të Bashkuara dhe Kinës ranë dakord të mbajnë linja të hapura komunikimi pas bisedimeve të tyre të para të drejtpërdrejta që kur Biden ...

Franca dhe Gjermania kërkojnë nga Putin të zhvillojë 'bisedime të drejtpërdrejta dhe serioze' me Zelenskyn

Udhëheqësit e Francës dhe Gjermanisë i kanë kërkuar presidentit rus, Vladimir Putin, që të zhvillojë negociata të drejtpërdrejta dhe serioze me presidentin e Ukrainës.

Ambasadori gjerman jep detaje për takimet e nesërme të Kurtit e Vuçiqit në Berlin

Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rhode, ka njoftuar se nesër kancelari gjerman, Olaf Schoz, do të presë në takime të ndara kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti dhe ...

Kryeakademiku Kraja: Asociacioni nuk bëhet për të drejtat e serbëve por për ta minuar Kosovën

Në një intervistë për KALLXO.com, kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, Mehmet Kraja ka folur për formimin e Asociacionit të komunave me shumicë ...

 Zelensky: Sinjale pozitive nga bisedimet për paqe, por kërcënimi rus vazhdon

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky ka thënë se ndonëse sinjalet fillestare nga bisedimet për paqe kanë qenë “pozitive”, ato nuk kanë parandaluar shpërthimet ruse.

Turqia: Arrihet përparimi më kuptimplotë deri më tani mes Ukrainës dhe Rusisë

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka thënë se mirëkuptimi i përbashkët u arrit midis delegacioneve ukrainase dhe ruse për disa çështje gjatë ...

Përfundon rundi i bisedimeve Ukrainë-Rusi, këto janë propozimet ukrainase

Ka përfunduar rundi i radhës i bisedimeve mes Ukrainës dhe Rusisë në Stamboll.