Postet nga: britani e madhe

Boris Johnson thotë se Putini kërcënoi me sulm me raketa

Në një dokumentar të ri të rrjetit BBC, ish-kryeministri britanik Boris Johnson thotë se presidenti rus Vladimir Putin e kishte kërcënuar Britaninë me një sulm me raketa. Zoti ...

Britania: Rusia do t’i japë Iranit komponentë të avancuar ushtarakë në këmbim të dronëve

Britania ka akuzuar Rusinë se po planifikon që t’i japë Iranit komponentë të avancuar ushtarakë në këmbim të qindra dronëve. Kështu tha më 20 dhjetor ministri britanik ...

Të paktën katër të vdekur nga përmbysja e një varke në kanalin e La Manshit

Të paktën katër persona humbën jetën të mërkurën në orët e para të mëngjesit nga përmbysja e një varke të vogë...

Të porsalindurit pjesë e diagnostikimit të shpejtë të sëmundjeve gjenetike

Çrregullime të rralla gjenetike do të diagnostikohen dhe trajtohen tek foshnjet në kuadër të një projekti për sekuencim të plotë të ADN-së tek  100,000 mijë të porsalindur në Britani ...

Shifra rekorde imigrantësh në Britani, veçohen shqiptarët

Numri i emigrantëve që kalojnë Kanalin Anglez për të mbërritur në Britani të Madhe ka arritur deri më tash këtë vit në më shumë se 40.000, tha ...

Gjaku i prodhuar në laborator jepet tek njerëzit në provën e parë klinike

Gjaku që është prodhuar në një laborator është dhënë te njerëzit në provën e parë klinike në botë, thonë studiuesit në Mbretërinë e Bashkuar.

Vdiq nga një hemorragji në tru, 27-vjeçari shpëtoi jetën e gjashtë personave si dhurues i organeve

27-vjeçari Alex Newlove që vdiq papritur nga një gjakderdhje në tru në Mançester në vitin 2020, si dhurues organesh, ndihmoi në shpëtimin e jetëve së gjashtë personave, ...

Rishi Sunak pritet të zgjidhet kryeministër i ri i Britanisë së Madhe

Rishi Sunak do të bëhet kryeministër i ri i Britanisë së Madhe pak ditë, pas dorëheqjes së Liz Truss nga ky post.