Ushtrime ushtarake në rajonin Kharkiv të Ukrainës - Foto: REL/UNIAN

Britania lë të kuptohet për sanksione ndaj Putinit

Britania tha të mërkurën se nuk i përjashton sanksionet personale kundër presidentit Vladimir Putin nëse Rusia pushton Ukrainën, duke tërhequr një paralajmërim nga Kremlini se një veprim i tillë do të ishte shkatërrues.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha të martën se do të konsideronte sanksione personale ndaj Putinit nëse Rusia pushton Ukrainën, pasi liderët perëndimorë i kanë shtuar përgatitjet ushtarake dhe kanë bërë plane për ta mbrojtur Evropën nga një krizë potenciale e furnizimit me energji.

Rusia ka grumbulluar më shumë se 100,000 trupa rreth Ukrainës dhe Perëndimi ka frikë se mund ta pushtojë në një përpjekje për të aneksuar ish-republikën e saj sovjetike. Rusia e ka hedhur poshtë një spekulim të tillë si një simptomë e rusofobisë, e cila thotë se po pushton Perëndimin.

E pyetur lidhur me sanksionet e mundshme ndaj Putinit, Sekretarja e Jashtme britanike Liz Truss i tha Sky Sky: “Ne nuk po përjashtojmë asgjë”.

“Ne ditët në vijim, ne do ta shtyjmë përpara legjislacion të ri për ta bërë regjimin tonë të sanksioneve më të ashpra, në mënyrë që të jemi në gjendje të synojmë më shumë kompani dhe individë në Rusi. Nuk po e përjashtoj një gjë të tillë”.

Zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha se një veprim i tillë do të ishte “shkatërrues” për marrëdhëniet, por aspak i dhimbshëm për Putinin, i cili u ngrit në postin kryesor të Kremlinit në ditën e fundit të vitit 1999, kur Boris Yeltsin u dorëheq papritur.

Truss tha se Britania po furnizonte Ukrainën me armë mbrojtëse.

Rusia ka thënë vazhdimisht se nuk ka ndërmend të pushtojë Ukrainën dhe se mund të vendosë trupa kudo që dëshiron në territorin e saj./Reuters