Postet nga: britania

SHBA-ja dhe Britania sanksionojnë zyrtarë të lartë të Huthëve pas sulmeve në Detin e Kuq

Shtetet e Bashkuara dhe Britania kanë thënë të enjten se kanë vendosur sanksione të koordinuara ndaj katër figurave të rebelëve Huthi, për rolin e tyre në ...

Cameron emërohet sekretar i Jashtëm i Britanisë

Ish-kryeministri i Britanisë, David Cameron, është emëruar në postin e sekretarit të Jashtëm, pasi kryeministri britanik, Rishi Sunak, riformatoi Qeverinë.

Kryeministri Sunak: Mbretëria e Bashkuar do të krijojë institutin e parë të sigurisë në botë ndaj AI-së

Kryeministri britanik, Rishi Sunak ka thënë se  Britania e Madhe do të krijojë institutin e parë të sigurisë në botë të inteligjencës artificiale (AI).

Dialogu politik Kosovë-Serbi, Kearns: Britania të jetë e zëshme kur kemi mospajtim me BE-në dhe SHBA-në

Deputetja e Britanisë së Madhe, Alicia Kearns, ka thënë se Britania e Madhe duhet të jetë e zëshme ndaj miqve si Bashkimi Evropian e SHBA-të, kur ka mospajtime, ...

Britania mbështetë lehtësimin e anëtarësimit të Ukrainës në NATO

Ministri britanik i mbrojtjes, Ben Wallace, tha se NATO-ja duhet të shikojë mundësinë e anashkalimit të kërkesës për Planin e Veprimit të Anëtarësimit të ...

Autoritetet britanike: Rusia dhe Ukraina po përballen me humbje të mëdha

Sipas autoriteteve britanike, Rusia dhe Ukraina po përballen me një numër të lartë të ushtarëve të vrarë, ndërsa forcat e Kievit, përmes një kundërofensive, ...

Britania thotë se Kina ka mbyllur stacionet jozyrtare policore

Ministri i Sigurisë së Britanisë, Tom Tugendhat, tha më 6 qershor se Kina ka mbyllur “stacionet e shërbimeve policore” që mbarë Mbretërinë e Bashkuar dhe se hetimi i kryer ...

Britani e Madhe: Vrasësi që goditi viktimën 62 herë me thikë është një nga 200 shqiptarët që do të deportohen në Shqipëri

Një vrasës shqiptar i cili e ka goditiur viktimën e tij 62 herë me thikë është në mesin e 200 kriminelëve më të rrezikshëm të Britanisë së Madhe ...