Postet nga: vladimir putin

Scholz: Propozimi i Putinit për paqe nuk është serioz

Liderët e Grupit të Shtatë (G7) vendeve më të industrializuara nuk e diskutuan fare propozimin e presidentit rus, Vladimir Putin, për paqe në Ukrainë, sepse të gjithë e ...

Putin: Nuk ka arsye për të përdorur armët bërthamore, rezervojmë të drejtën për të armatosur kundërshtarët e Perëndimit

Presidenti Vladimir Putin tha të premten (07.06.2024) se nuk shikon aktualisht ndonjë kërcënim ndaj sovranitetit të Rusisë, që do të kërkonte përdorimin e armëve bërthamore. ...

Putin: Përdorimi i armëve gjermane nga Ukraina kundër Rusisë do të ishte “hap i rrezikshëm”

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, e paralajmëroi të mërkurën Gjermaninë se përdorimi i armëve gjermane nga Ukraina për të kryer sulme brenda Rusisë, do ...

Rusia do të ndërtojë central bërthamor “jetik” në Uzbekistan

Rusia dhe Uzbekistani e kanë nënshkruar një marrëveshje, sipas të cilës, Moska do ta ndërtojë një central të vogël bërthamor në vendin e Azisë ...

Zëvendësshefi i Shtatmadhorisë ruse arrestohet nën akuzat për marrje ryshfeti

Mediat ruse njoftuan të enjten se Zv/shefi i Shtatmadhorisë Ushtarake Ruse është arrestuar nën akuzat për marrje ryshfet të përmasave të gjëra.

Putin nënshkruan dekretin për konfiskimin e aseteve amerikane

Përmes një lëvizjeje reciproke, presidenti rus, Vladimir Putin, më 23 maj nënshkroi një dekret që i mundëson shtetit të tij të përdorë asetet, letrat me vlerë ...

Kush është ministri i ri rus i Mbrojtjes?

Në kulmin e luftës kundër Ukrainës ekonomisti Andrej Belousov emërohet ministër i Mbrojtjes. I besuari i Vladimir Putinit duhet të furnizojë ushtrinë dhe t’i ...

Putini bën ndryshime në qeveri ndërsa Kremlini intensifikon sulmet në Ukrainë

Rusia ka filluar një ofensivë të re tokësore në rajonet verilindore të Ukraunës. Analistët thonë se Kremlini synon të shfrytëzojë dobësitë e Ukrainës pë...