// E enjte ORA 20:20

0

19 Gusht 2012

NDËRLIDHUR

ushtria e kosovës
 

Historike: Kosova bëhet me ushtri

Kuvendi i Kosovës, ka miratuar tri projektligjet për transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në Ushtri. Miratimi i ligjeve për Ministrinë e Mbrojtjes, për Forcën e Sigurisë së Kosovës dhe për shërbim në Forcën e Sigurisë së Kosovës, i sigurojnë kompetenca ushtarake FSK-së. Kuvendi i Kosovës seancën për transformimin e FSK-së e ka nisur […]

ushtria
 

Krasniqi: Formimi i ushtrisë, rrugëtim i gjatë

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismas, Jakup Krasniqi në ditën e formimit të Ushtrisë së Kosovës ka thënë se rruga e formimit ishte e gjatë por e lavdishme. “Rruga ishte e gjatë, e vështirë dhe e lavdishme. Filli më i afërt i saj ishte 30 dhjetori i vitit 1991, kur Adem Jashari dhe Formacioni i […]

 

Aktakuzë për tentim vrasje në Prizren

Prokuroria Themelore në Prizren  ka ngritur aktakuzë kundër katër personave me iniciale  F.S., B.S., E.L., dhe E.XH., për shkak të veprës penale tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje. “Sipas aktakuzës, me datë 20.06.2018, rreth orës 23:55 min., në Prizren, të pandehurit F.S., B.S. dhe E.L., në cilësi të bashkëkryerësve, me dashje tentojnë ta privojnë nga […]

eksplozivi
 

Detaje për eksplozivin që u gjet afër Gazimestanit

Prokuroria Speciale e Kosovës ka bërë të ditur se eksplozivi i gjetur në afërsi të Gazimestanit ditën e djeshme kishte kishte një përbëje dy lloje të materialit shpërthyes. “Pas ekzaminimit është bërë deaktivizimi nga njësitet e specializuara të Policisë së Kosovës, si dhe, është konstatuar se sasia e eksplozivit ka qenë 28 kg e 11,5 […]

TË FUNDIT

ushtria
 

Krasniqi: Formimi i ushtrisë, rrugëtim i gjatë

Kryetari i Këshillit Kombëtar të Nismas, Jakup Krasniqi në ditën e formimit të Ushtrisë së Kosovës ka thënë se rruga e formimit ishte e gjatë por e lavdishme. “Rruga ishte e gjatë, e vështirë dhe e lavdishme. Filli më i afërt i saj ishte 30 dhjetori i vitit 1991, kur Adem Jashari dhe Formacioni i […]

 

Aktakuzë për tentim vrasje në Prizren

Prokuroria Themelore në Prizren  ka ngritur aktakuzë kundër katër personave me iniciale  F.S., B.S., E.L., dhe E.XH., për shkak të veprës penale tentim vrasje dhe armëmbajtje pa leje. “Sipas aktakuzës, me datë 20.06.2018, rreth orës 23:55 min., në Prizren, të pandehurit F.S., B.S. dhe E.L., në cilësi të bashkëkryerësve, me dashje tentojnë ta privojnë nga […]

Mitrovicë
 

Serbët mbulojnë veriun me flamuj të Serbisë, në kohën kur Kuvendi votoi Ligjet për Ushtrinë e Kosovës – FOTO

Serbët në veri të Mitrovicës siç raporton gazetarja e KALLXO kanë vendosur flamuj të shtetit të Serbisë në ndërkohë që Kuvendi i Republikës së Kosovës është duke i votuar tri projektligjet që transformojnë FSK-në në Ushtri. Fotografitë e siguruara nga KALLXO.com shihet se sheshi ‘Car Llazar’ në veri të Mitrovicës është i mbuluar me flamuj […]

ushtria
 

Miratohet Ligji  për Forcën e Sigurisë së Kosovës

Kuvendi i Kosovës ka votuar në lexim të dytë edhe Projektligjin për Forcën e Sigurisë së Kosovës. Me  107  vota për është miratuar ligji në fjalë. Miratimi i Ligjit për FSK-në vjen pas votimit të Ligjit për Ministrinë  e Mbrojtjes. Pas këtyre dy ligjeve deputetët do të votojnë edhe projektligjin e tretë, atë për Shërbim […]

Tash

NA NDIQNI

Aktakuzë për tentim vrasje në Prizren

by Labinot Leposhtica
NA NDIQNI

Send this to a friend