Postet nga: Studimi

Studimi: Ilaçi i Alzheimerit e ngadalëson rënien njohëse (kognitive) tek pacientët

Sipas të dhënave të detajuara të paraqitura të martën, një ilaç eksperimental i Alzheimerit nga Eisai (4523.T) dhe Biogen (BIIB.O) e ka ngadalësuar rënien njohë...

A i jemi afruar gjetjes së një ilaçi për Alzheimerin?

Një dozë e madhe optimizmi vjen nga një deklaratë për shtyp e lëshuar në muajin shtator nga Eisai, një firmë farmaceutike japoneze, dhe Biogen, një bioteknologji amerikane e ...

Më shumë njerëz po i mbijetojnë kancerit se asnjëherë më parë

Normat e vdekjeve nga kanceri në Shtetet e Bashkuara kanë përjetuar një rënie të vazhdueshme, duke rënë me 2.3% brenda një viti në vitet 2016 deri në 2019, sipas një ...

Hulumtimi i ri zbulon një lidhje të pazakontë midis ngacmimit në vendin e punës dhe besimit në teoritë e konspiracionit

Njerëzit që përjetojnë ngacmim në vendin e punës kanë më shumë gjasa të përfshihen në teori konspirative, ka zbuluar një studim i ri shkencor.

Efekti i videolojëra tek fëmijët dhe të rinjtë

Përgjatë viteve, videolojërat shpesh janë akuzuar se kanë një ndikim negativ tek fëmijët dhe të rinjtë. Megjithatë, hulumtimet e reja po tregojnë gjithnjë e më shumë ...

Një test i thjeshtë i syve me Inteligjencë Artificiale mund ta parashikojë me saktësi një sulm fatal në zemër

Sëmundjet e zemrës janë shkaku kryesor i vdekjeve globalisht me rreth 17.9 milionë njerëz që vdesin prej saj çdo vit, sipas Organizatës Botërore të Shëndetë...

Ndotja e ajrit mund të shkaktojë kancer të mushkërive edhe tek joduhanpirësit

Shkencëtarët në Mbretërinë e Bashkuar thonë se më në fund kanë identifikuar se si ndotja e ajrit mund ta shkaktojë kancerin e mushkërive tek joduhanpirësit, ...

Një studim i ri ekspozon efektin e ëmbëltuesve artificialë

Polemika rreth sigurisë së zëvendësuesve të sheqerit ka vazhduar për dekada. Që kur pijet dietike u shfaqën në dyqane në vitet 1950, kanë qarkulluar thashetheme se ëmbë...