Postet nga: Studimi

Studimi: shumica e meshkujve me kancer të prostatës mund t’i shmangin ose vonojnë trajtimet e ashpra

Shumica e meshkujve të cilët  diagnostikohen me kancer të prostatës mund t’i vonojnë ose shmangin trajtimet e ashpra duke mos i dëmtuar shanset e tyre pë...

Studimi: Acidi bempedoik përmirëson shëndetin e zemrës tek pacientët që nuk mund t’i tolerojnë statinat

Acidi bempedoik mund të jetë një alternativë për njerëzit që kanë nevojë ta ulin kolesterolin, por nuk mund ose nuk duan të marrin statina, sipas një studimi të ...

Studimi - Eritritoli, ëmbëlsuesi me zero kalori ndërlidhet me sulm në zemër dhe në tru

Sipas një studimi të ri, një zëvendësues i sheqerit i quajtur eritritol – i përdorur për të shtuar ose ëmbëlsuar stevia (një ëmbëlsues natyral dhe ...

Studimi - Reduktimi i përdorimit të rrjeteve sociale me 50 për qind ndikon pozitivisht në psikikën e të rinjve

Një studim i ri kanadez ka treguar se adoleshentët që e përgjysmojnë përdorimin e rrjeteve sociale, vërejnë përmirësime në pamjen e trupit të tyre ...

Çka është tensioni i lartë i gjakut?

Sado mahnitëse që mund të tingëllojë, gati gjysma e amerikanëve të moshës 20 vjeç e lart – ose më shumë se 122 milionë njerëz – kanë presion të lartë ...

Prova 4-ditore e javës së punës: 40% e punonjësve raportuan më pak probleme me gjumin

Rezultatet janë marrë nga një provë e madhe katër-ditore e punës në Mbretërinë e Madhe, dhe përgjigjet nga punonjësit që morën pjesë e vë...

Pse është mirë të hidhet pak qumësht në çdo filxhan kafeje

Një studim i ri i shkencëtarëve danezë ka treguar cilësi të reja të kafesë në kombinim me pak qumësht, ku qumështi në fakt rrit efektin ...

A mund të paralajmërojnë sëmundje neurodegjenerative ëndrrat aktive?

Ëndrrat që njerëzit i përjetojnë shumë fuqishëm në realitet mund të jenë një shenjë e hershme e sëmundjes së Parkinsonit.