Postet nga: Studimi

Testi i gjakut tregon nëse organet tona plaken shpejt apo ngadalë

Ngjashëm si ta bësh një MOT (Testi i Ministrisë së Transporteve) në një veturë, shkencëtarët besojnë se mund ta bëjnë një test gjaku për ...

Studimi - Shkëputja nga mediat sociale e redukton kënaqësinë nga jeta

Hulumtimi i ri ka hedhur dyshime mbi përfitimet e detoksifikimit dixhital, duke zbuluar se efektet pozitive dhe negative kanë shënuar rënie pas një jave abstenimi.

Dy minuta ecje pas një vakti ushqimi ul nivelin e sheqerit në gjak

Një studim i ri sugjeron se duhen shumë më pak stërvitje sesa mendohej më parë për ta ulur sheqerin në gjak pas ngrënies.

Shkencëtarët i kanë gjetur deri në tetë patogjenë të panjohur më parë, disa mund të shkaktojnë kancer

Shkencëtarët paralajmërojnë se prania e këtyre viruseve në natyrë mund të jetë një rrezik potencial për popullatën njerëzore, veçanërisht nëse ...

Studimi: Ushqimi më i mirë mund të ulë rrezikun e vdekjeve nga tuberkulozi me 60% 

Provat në shkallë të gjerë në terren që ofruan pako ushqimesh të shëndetshme për të sëmurët dhe familjet e tyre treguan reduktime radikale të vdekjeve, shkruan ...

Studim mbi ndikimin rus në Maqedoninë e Veriut

Një studim mbi propagandën dhe lajmet e rreme nga Rusia në Maqedoninë e Veriut nxjerr në pah prirjet për krijimin e një fryme anti-perëndimore tek publiku në ...

Studimi: Një trajtim i zakonshëm për dhimbjen e shpinës dhe qafës mund të mos funksionojë

Medikamentet opioid janë një nga trajtimet më tipike të përshkruara për problemin mbarëbotëror të dhimbjes së shpinës – por ato mund të mos funksionojnë, ka zbuluar ...

Studimi: Më shumë se 1.3 miliardë të rritur rrezikohen të preken nga diabeti deri në vitin 2050

Numri i të rriturve që jetojnë me diabet në mbarë botën do të dyfishohet deri në vitin 2050, sipas një studimi që fajëson rritjen e shpejtë të niveleve të ...