Postet nga: Studimi

Studimi tregon se çfarë ndodhi me personat që morën një javë 'pushim' nga rrjetet sociale

Vetëm një javë "pushim" nga mediat sociale e redukton depresionin dhe ankthin, ka treguar një studim i ri.

Shoferët e automjeteve janë të padurueshëm ndaj semaforit dhe bëhen nervozë pas vetëm tre sekondash

Shoferët të cilët nuk nisen brenda tre sekondave nga ndezja e semaforit, i acarojnë ata që presin pas tyre, treguan rezultatet e sondazhit të bërë nga nga ...

A shkaktojnë kancer telefonat? Një mit dekadash rrëzohet nga një studim i ri

Të imagjinojmë veten larg telefonit tonë duket si një detyrë e pamundur për shumicën prej nesh.

Zhvillohet testi i parë PCR për kancerin e gojës, rezultatet mund t’i merrni për 90 minuta

Zbulimi i hershëm është çelësi për të mbijetuar kancerin dhe studiuesit kanë zhvilluar një mjet inovativ për të ndihmuar këtë përpjekje.

Studimi: COVID-19 mund të shkaktojë tkurrje të trurit, humbje të kujtesës

COVID-19 mund të shkaktojë tkurrjen e trurit, ta zvogëlojë lëndën gri në rajonet që i kontrollojnë emocionet dhe kujtesën dhe t’i dëmtojë zonat që ...

Studimet e fundit: Përkëdhelja e një qeni përmirëson aftësitë e të menduarit

Hulumtimet e fundit kanë dhënë përgjigje befasuese.

Dy gota venë të mjaftueshme për ta arritur kufirin ditor të sheqerit

Analiza e më shumë se 30 shisheve verë ka zbuluar se dy gota mund të jenë të mjaftueshme për të arritur kufirin e rekomanduar ditor të sheqerit për të ...

Kur do të marrë fund pandemia?

Është një pyetje që është bërë shumë dhe shpesh për gati dy vjet: kur do të përfundojë pandemia e koronavirusit?